Zamknij

Jaka płaca minimalna w 2019? Rafalska komentuje

Redakcja
13.06.2018 09:55
Jaka płaca minimalna w 2019? Rafalska komentuje
fot. PAP

– Jesteśmy w trakcie uzgodnień minimalnego wynagrodzenia; kwestia ta zostanie ustalona między ministrami „w trybie obiegu” – powiedziała we wtorek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

Rząd nie zajął się we wtorek propozycją resortu rodziny, pracy i polityki społecznej ws. podniesienia minimalnego wynagrodzenia. Punkt został zdjęty z porządku obrad w poniedziałek po południu.

Minimalne wynagrodzenie – ile wyniesie?

O kwestię minimalnego wynagrodzenia była pytana we wtorek na konferencji prasowej Rafalska. – Jesteśmy w trakcie uzgodnień minimalnego wynagrodzenia i to zostanie między ministrami jeszcze uzgodnione „w trybie obiegu” – powiedziała minister.

Zobacz także

– Zwykle oczekiwania ministra od polityki społecznej są wyższe niż czasami możliwości budżetu państwa. Wiodącą rolę ma tu minister finansów, który odpowiada za całość budżetu państwa. Jeszcze musimy chwilę poczekać co do ostatecznego uzgodnienia – dodała Rafalska. Zwróciła uwagę, że zgodnie z ustawą minimalne wynagrodzenie powinno wzrosnąć w 2019 r. co najmniej o 116 zł i 70 groszy.

Zobacz także

Według informacji PAP Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało podniesienie minimalnego wynagrodzenia w 2019 r. do 2250 zł i stawki godzinowej do 14,7 zł.

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2018 r. wynosi 2100 zł. Kwota ta stanowi 47,3 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na 2018 r. Minimalna stawka godzinowa w 2018 r. wynosi 13,70 zł.

Zobacz także

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów w terminie do 15 czerwca ma przedstawić Radzie Dialogu Społecznego propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej. Projekt musi zaopiniować strona społeczna; jeśli nie wypracuje wspólnego stanowiska, wysokość płacy minimalnej – tak jak w ubiegłym roku – zostanie ustalona poprzez rozporządzenie.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązuje wyższa płaca minimalna i stawka godzinowa. Minimalna stawka godzinowa obejmuje nie tylko osoby na umowach zlecenia, ale też samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą usługi dla firm. Ustawa precyzuje, kiedy takie rozwiązanie będzie stosowane: m.in. przy zleceniach, w których wyznaczono czas ich świadczenia. Minimalna stawka godzinowa ma mieć zastosowanie do wszystkich umów, bez względu na sposób ustalania wynagrodzenia – według stawki godzinowej, dziennej, tygodniowej, miesięcznej itp.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Wyłączenia z zasady minimalnego godzinowego wynagrodzenia za pracę dotyczą m.in. rodzinnych domów pomocy i umów cywilnoprawnych przy opiece nad uczestnikami wycieczek. Minimalna stawka nie dotyczy też m.in. zleceniobiorcy samodzielnie ustalającego miejsce i czas realizacji zadań, jeśli jego wynagrodzenie będzie zależało wyłącznie od osiągniętego rezultatu.

RadioZET.pl/PAP/KM