Rafalska: pieniądze na 500+ są i będą

Redakcja
04.04.2017 17:11
Rafalska: pieniądze na 500+ są i będą
fot. PAP

Minister Rodziny Elżbieta Rafalska zapewnia, że fundamenty programu 500+ zostają bez zmian. Modyfikacja obejmie uszczelnienie systemu.

Minister Rafalska wystąpiła na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu wraz z premier Beatą Szydło.

Zagłosuj

Czy korzystasz z programu 500+?

Liczba głosów:

Świadczenie nadal będzie udzielane dla każdego drugiego i kolejnego dziecka. W przypadku pierwszego - dalej będzie obowiązywało kryterium dochodowe: 800 i 1200 zł dla dziecka niepełnosprawnego. 

Rok Programu 500+. Jakie są problemy i dalsze wyzwania?

Według Rafalskiej, zaproponowane przez resort zmiany do programu mają na celu przede wszystkim uszczelnienie systemu oraz ułatwienia dla rodzin przy składaniu wniosków.

Doprecyzowany ma być m.in. sposób ustalania dochodu z działalności gospodarczej, opodatkowanej w formach ryczałtowych (karta podatkowa, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych). W założeniu ministerstwa rodziny ma to wyeliminować przypadki zaniżania dochodu z tego tytułu, aby spełnić kryterium dochodowe na pierwsze dziecko.

Doprecyzowane mają też zostać przepisy regulujące przyznawanie świadczenia wychowawczego na dzieci objęte opieką naprzemienną obojga rodziców rozwiedzionych, żyjących w separacji lub żyjących osobno.

mienią się też przepisy regulujące utratę i uzyskanie dochodu. Według MRPiPS ma to" wyeliminować nadużycia polegające na sztucznym dopasowywaniu sytuacji zawodowej do kryterium dochodowego na pierwsze dziecko".

Doprecyzowaniu mają też ulec przepisy regulujące przyznawanie świadczenia wychowawczego osobom deklarujących samotne wychowywanie dziecka, co ma pozwolić wyeliminować deklarowanie samotnego wychowywania jedynie po to, aby uzyskać świadczenie na pierwsze dziecko bez wliczania dochodu drugiego z rodziców dziecka.

Resort planuje też wprowadzenie rozwiązań - przede wszystkim informatycznych - które pozwolą gminie ustalić zgodność deklaracji o zamieszkiwaniu w Polsce z stanem faktycznym.

Ponadto, starający się o wypłatę 500 plus mają mieć możliwość składania wniosków o świadczenie wychowawcze na nowy okres już od lipca, ale tylko przez internet. Wnioski drogą tradycyjną - bez zmian - mają być przyjmowane od 1 sierpnia. Dodatkowo planowane jest ujednolicenie terminów składania wniosków o świadczenia rodzinne i świadczenia z funduszu alimentacyjnego na nowy okres zasiłkowy z terminami składania wniosków o świadczenie wychowawcze. 

RadioZET.pl/KM