RPO martwi się o Jakuba A. Policja nie dowierza: "To chyba fake"

20.06.2019 15:44
Jakub A. poszkodowany? Policja w szoku po zarzutach RPO Adama Bodnara
fot. Policja Dolnośląska

Jakub A. podczas zatrzymania został potraktowany w sposób poniżający – to opinia Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara. W tej sprawie RPO wydał w środę specjalne oświadczenie. „Nie wierzę, to zapewne fake” – komentuje rzecznik policji insp. Mariusz Ciarka.

Jakub A., podejrzany o brutalne zabójstwo 10-letniej Kristiny z Mrowin, został zatrzymany przez policję w niedzielę. Zdaniem RPO Adama Bodnara policyjna akcja godziła w godność 22-latka. Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie RPO, Krajowy Mechanizm Prewencji Tortur (KMPT), którego zadania wykonuje Bodnar, wyraził "głębokie zaniepokojenie sposobem zatrzymania i traktowania przez Policję mężczyzny podejrzanego". Dlaczego? M.in. dlatego, że mężczyzna został wyprowadzony boso i w bieliźnie, niepotrzebnie – jego zdaniem - użyto też kajdanek zespolonych i chwytu obezwładniającego.

Użyte przez policję środki wydają się w tym przypadku nieproporcjonalne i mają charakter pokazowy, stanowiący przykład manifestacji siły państwa wobec jednostki, do którego nie powinno dojść w demokratycznym państwie prawa. (…) Z posiadanych informacji nie wynika, by podejrzany miał obrońcę (z urzędu lub wyboru), co może budzić wątpliwości co do właściwej realizacji jego prawa do obrony. Charakter popełnionego czynu (liczba ciosów nożem które miały być zadane ofierze) i zapowiedzi prokuratury o skierowaniu podejrzanego na badania psychiatryczne mogą sugerować, że człowiek ten może nie mieć właściwego rozeznania co do swojej sytuacji prawnej i znaczenia składanych oświadczeń

Czytamy w oświadczeniu

"Nie wierzę, to zapewne fake" – stwierdził w czwartek w rozmowie z portalem Tvp.info rzecznik Komendanta Głównego Policji Mariusz Ciarka. Jak dodał, RPO powinien mieć w pierwszej kolejności na uwadze prawa rodziny okrutnie zamordowanej dziewczynki i ludzi, których zbrodnia w Mrowinach naruszyła poczucie bezpieczeństwa. "Powinien złożyć kondolencje rodzinie, a policjantom i prokuraturze podziękować za skuteczne i szybkie działania przeprowadzone zgodnie z prawem" - powiedział Ciarka.

Zobacz także

Zatrzymanie Jakuba A.

Przy okazji Ciarka wytłumaczył, dlaczego zatrzymanie Jakuba A. wyglądało właśnie tak, a nie inaczej. Jak mówił, Jakub A. jest podejrzany o dokonanie okrutnej zbrodni przy wykorzystaniu ostrych narzędzi, więc jego zatrzymanie musiało odbyć się z zachowaniem najwyższych zasad bezpieczeństwa. "Tak aby nie stało się nic podejrzanemu, który w akcie desperacji może dokonać samookaleczenia czy zaatakować policjantów, jak i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa samych funkcjonariuszy i innych osób" - wyjaśnił.

"Czy bezpieczeństwo policjantów i innych ludzi w ogóle nie liczy się dla Rzecznika Praw Obywatelskich?" - zapytał Ciarka. "Łatwo ocenia się RPO sytuacje po czasie, do tego nie znając akt sprawy i nie wiedząc, czy były informacje o tym, że może posiadać przy sobie niebezpieczne narzędzia, o możliwości stawiania oporu lub ataku czy ucieczki" – zaznaczył, dodając, że nic mu nie wiadomo, żeby Jakub A. "zgłaszał uwagi i zażalenie co do sposobu, zasadności jak i legalności jego zatrzymania". Wręcz przeciwnie - "rozumiał sytuację, zapewne zdając sobie sprawę, że jest podejrzany o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem" - podkreślił Ciarka.

Zobacz także

Zobacz także

RadioZET.pl/rpo.gov.pl/Tvp.info/PAP