Zamknij

Znamy prawdopodobnych kandydatów Kukiza i Nowoczesnej do komisji ds. VAT

Redakcja
05.06.2018 09:02
Sejm
fot. Agencja Gazeta

Marek Jakubiak będzie kandydatem Kukiz'15 do komisji śledczej ds. VAT, a Mirosław Pampuch najprawdopodobniej będzie w niej reprezentował Nowoczesną. PO ma podjąć decyzję po powołaniu komisji przez Sejm, także w PSL-UED decyzja ws. kandydata do komisji jeszcze nie zapadła.

Zgodnie z projektem Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie miałaby powstać "Komisja Śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań oraz występowania zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług i podatku akcyzowego". Komisja ma mieć 9 członków. Szefem komisji - zgodnie z rekomendacją klubu PiS - ma zostać poseł tego klubu Marcin Horała.

Izabela Leszczyna (PO) powiedziała PAP, że decyzja o tym, kto będzie reprezentował Platformę Obywatelską w komisji ds. wyłudzeń VAT-u, zostanie podjęta po jej powołaniu przez Sejm. Zaznaczyła, że najprawdopodobniej kandydatem będzie członek komisji finansów publicznych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dodała, że jeśli komisja zostanie powołana na obecnym posiedzeniu, to decyzja ws. kandydata może zapaść jeszcze we wtorek.

Z kolei szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer poinformowała PAP, że najbardziej prawdopodobnym kandydatem jej ugrupowania jest Mirosław Pampuch. "Nie ma ostatecznej decyzji klubu, ale taka będzie rekomendacja klubu" - podkreśliła.

Kukiz'15 ma reprezentować Marek Jakubiak, który potwierdził doniesienia o swojej kandydaturze w rozmowie z PAP.

Z kolei rzecznik ludowców Jakub Stefaniak przekazał, że decyzja o kandydacie PSL-UED jeszcze nie została podjęta.

Do zakresu działania Komisji należałoby zbadanie i ocena prawidłowości i legalności działań oraz zaniedbań i zaniechań Skarbu Państwa związanych z VAT i akcyzą akcyzowego w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. Komisja miałaby szczególnie przyjrzeć się roli członków rządu (zwłaszcza ministra finansów), prezesa Najwyższej Izby Kontroli, Prokuratury oraz organów powołanych do ścigania przestępstw, w szczególności szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Komendanta Głównego Policji i podległych im funkcjonariuszy.

Zobacz też:

RadioZET.pl/pap/maal