Zamknij

Minister rolnictwa: bez wybicia dzików, nie opanujemy ASF w Polsce

Redakcja
13.02.2019 18:47
Minister rolnictwa: bez wybicia dzików, nie opanujemy ASF w Polsce
fot. Adam STASKIEWICZ/East News

Bez wybicia dzików, nie opanujemy ASF w Polsce – oświadczył w środę w Poznaniu minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że miesięcznie znajdowanych jest kilkaset padłych w wyniku tej choroby dzików.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w środę z wielkopolskimi rolnikami. Jednym z głównych tematów spotkania był afrykański pomór świń (ASF).

Minister tłumaczył, że ASF jest chorobą, która opanowała już znaczną cześć Europy. Przypomniał, że kiedy w Polsce pojawiła się 5 lat temu, "nikt nie wiedział co z nią zrobić”.

"Może wtedy należało wybić to wszystko"

- Może wtedy należało wybić to wszystko na małym terenie przy białoruskiej granicy i było po problemie. Ale bardzo możliwe, że to by "przelazło” gdzie indziej. Ja nie chcę się wypowiadać, bo zdania były wtedy rozbieżne – podkreślił.

Zobacz także

Jak mówił, wówczas rozbieżności pojawiały się nawet wśród specjalistów. Wskazywał jedni byli zdania, że chorobę przenoszą dziki, inni specjaliści uważali, że do gospodarstw przenoszą ją ludzie.

Zobacz także

- W Europie wreszcie zaczynają uznawać, że to jest choroba międzynarodowa, bo do tej pory było tak: niech sobie każdy kraj radzi, jak chce, co to nas obchodzi. Teraz już widzą, że to jest problem międzynarodowy – zaznaczył minister.

"To jest niemożliwe, żeby to już zniknęło"

Ardanowski wskazał, że w spotkaniu, w jakim uczestniczył w ostatnim czasie w Brukseli usłyszał opinię, że "my z podziwem patrzymy na to, co Polska robi w zakresie ASF. To, co podejmujecie, okazuje się być skuteczne”.

Zobacz także

- Ja nie jestem naiwny, przypadki ASF-u jeszcze pewnie będą. To jest niemożliwe, żeby to już zniknęło (...) Bo choroba jest w przyrodzie. Rolnicy już coraz bardziej rozumieją, szczególnie ci, co zainwestowali , (...) że trzeba gospodarstwo uszczelnić (…) nie wszyscy, ale ci którzy mają duże gospodarstwa, robią to na tyle skutecznie, że nowych ognisk praktycznie nie ma. Natomiast choroba jest przenoszona w ogromnej ilości w dzikach – mówił. Szef resortu rolnictwa wskazał, że z powodu ASF "miesięcznie jest znajdowane kilkaset następnych zdechłych dzików”.

"Bez wybicia dzików nie opanujemy ASF w Polsce"

- Bez wybicia dzików nie opanujemy ASF w Polsce. A co się w Polsce wydarzyło? Jest jedna instytucja, która jest do tego powołana, bo tylko ona wie, jak to strzelać, ona wie, gdzie dziki żerują, gdzie śpią, gdzie odpoczywają, gdzie zdychają. (…) Natomiast Związek (Łowiecki – red.)) z powodów etycznych „nie będzie polował, bo się nie opłaca” - chociaż wprowadziłem duże również zachęty finansowe, (mówią – red.), że ja chce złamać sumienia i przekupić – wskazał.

Zobacz także

W trakcie spotkania poruszano także kwestie m.in. bezpieczeństwa polskiej żywności, produkcji rolnej, oraz problemów związanych z klęskami żywiołowymi. W debacie "Wielkopolskie rolnictwo wobec współczesnych zagrożeń” uczestniczyło około 200 osób. Wydarzenie zorganizowane było przez Wielkopolską Izbę Rolniczą wraz z Samorządem Województwa Wielkopolskiego.

RadioZET/PAP/JZ