Zamknij

Minister rolnictwa o 500 plus na wsi: Wyprowadziło ludzi z masywnej biedy

02.07.2019 10:25
Minister rolnictwa o 500 plus na wsi: Wyprowadziło ludzi z masywnej biedy
fot. Piotr Molecki/East News

Program Rodzina 500 plus jest zdaniem ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego „bardzo dobrze traktowany na wsi”. Szef resortu przyznał na antenie TVP Info, że wyprowadził on wieś z masywnej, upokarzającej biedy.

500 plus w rozszerzonej formie (bez kryterium dochodowego na pierwsze dziecko) funkcjonuje od 1 lipca. Znaczny odsetek środków zasila rodziny mieszkające na wsiach, które do tej pory ledwo wiązały koniec z końcem.

Zobacz także

Zdaniem ministra rolnictwa 500 plus w znaczący sposób przyczyniło się do likwidacji skutków ubóstwa polskiej wsi.  

Program 500 Plus wyprowadził ludzi z masywnej biedy. Rodziny wielodzietne były biedniejsze, brakowało pieniędzy na wyposażenie, na wyjazdy dzieci na kolonie. Wieś przestała być traktowana jako wydzielona, gorsza część społeczeństwa. To bardzo ważne w sensie godnościowym, bo bieda upokarza.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa, na antenie TVP Info

Szef resortu zastrzegł, że 500 plus nie przełoży się na zmianę stylu życia na wsi. Podkreślił jednak znaczenie wyjścia polskiej wsi z „masywnej biedy”.

Zobacz także

– To nie jest tak, że na wsi żyje się dobrze. W dalszym ciągu są tam dochody niższe niż w innych grupach społecznych. Ale nie ma masywnej biedy.

RadioZET.pl/TVP Info