Zamknij

Senator PiS o zarobkach w NBP: informacja bulwersująca dla opinii publicznej

Redakcja
27.02.2019 15:59
Senator PiS o zarobkach w NBP: informacja bulwersująca dla opinii publicznej
fot. Zbyszek Kaczmarek/Reporter/East News

– Informacja o zarobkach szefowej departamentu komunikacji i promocji NBP Martyny Wojciechowskiej jest bulwersująca dla opinii publicznej – ocenił w środę senator Jan Maria Jackowski (PiS). Dodał, że wysoko ocenia funkcjonowanie NBP, ale kryzys wizerunkowy można było „załatwić w innym stylu”.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Narodowy Bank Polski opublikował w środę na swojej stronie internetowej informacje o wysokości wynagrodzeń w 2018 r. kadry kierowniczej. Jest to konsekwencja nowelizacji ustawy przewidującej jawność wynagrodzeń kadry kierowniczej w NBP, którą opublikowano we wtorek po południu w Dzienniku Ustaw. Z opublikowanych przez NBP informacji o wysokości wynagrodzeń w 2018 r. kadry kierowniczej wynika, że najwyższe przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto otrzymywał dyrektor departamentu komunikacji i promocji – 49 563 zł – czyli Martyna Wojciechowska.

„Na pewno jest to informacja bulwersująca dla opinii publicznej”

Jackowski był pytany w Sejmie przed dziennikarzy, czy kwota zarobków Wojciechowskiej szokuje.

Zobacz także

– Na pewno jest to informacja bulwersująca dla opinii publicznej. Ja po pierwsze chciałbym bardzo serdecznie podziękować mediom, podziękować wszystkim politykom, parlamentarzystom, autorom ustawy o jawności zarobków w NBP-ie, panu prezydentowi za to, że jasno od początku tego kryzysu wokół zarobków niektórych pracowników banku, wypowiadał się w sposób jasny i klarowny, i to, co mówił, zrobił – podpisał ustawę – powiedział senator PiS.

Według senatora dzięki temu przybliżamy się do budowania lepszych standardów jawności życia publicznego w Polsce. Senator zauważył, że równoległe obecnie odbywa się kontrola NIK.

– Z informacji, jakie posiadam, ta kontrola jest bardzo szczegółowa, a więc również będzie materiał, który zapewne zostanie opublikowany w czerwcu, który też będzie materiałem wnoszącym wiedzę do tego tematu – powiedział Jackowski.

„Czekam również na odpowiedź na to oświadczenie”

Zauważył też, że dyrektorzy niektórych departamentów „stricte merytorycznych” odpowiadających m.in. za strategię i przeprowadzanie analiz dla banku centralnego są znacznie gorzej wynagradzani niż dyrektor departamentu komunikacji.

Zobacz także

Poinformował też, że zgodnie z zapowiedzią 14 lutego złożył kolejne oświadczenie do prezesa NBP, prosząc o informację, czy osoby pełniące funkcję dyrektora departamentu komunikacji i dyrektora gabinetu prezesa również z rekomendacji banku nie zasiadają w „jakichś innych gremiach zależnych od banku”. „I czekam również na odpowiedź na to oświadczenie” – dodał Jackowski.

Podkreślił, że na razie mamy materiał szczątkowy i na tej podstawie nie wyciągałby zbyt daleko idących wniosków w sprawie zarobków w NBP.

„Można było sprawę w innym stylu, w sposób profesjonalny załatwić”

– Dopiero jak będziemy mieli pełną realizację tych danych, które bank będzie musiał ujawnić na mocy ustawy, to wtedy będziemy mogli pokusić się o szersze analizy. To znaczy, czy np. zarobki za obecnego prezesa odbiegają od poziomu wynagrodzeń za poprzednich prezesów, jakie było zróżnicowanie, jeżeli chodzi o departamenty merytoryczne – mówił senator PiS.

Jackowski pytany przez dziennikarzy, czy prezes NBP Adam Glapiński powinien odejść, odparł, że prezes banku centralnego ma sześcioletnią kadencję gwarantowaną konstytucyjnie.

Zobacz także

– Ja nie słyszałem takich opinii, żeby ktokolwiek o takim wariancie (odejścia prezesa NBP) w ogóle rozmawiał – podkreślił senator.

Dodał, że wysoko ocenia funkcjonowanie NBP.

– Mam natomiast uwagi do nieumiejętności rozwiązania kryzysu wizerunkowego, który się pojawił w związku z tymi zarobkami. Można było sprawę w innym stylu, w sposób profesjonalny załatwić. Uważam, że taka instytucja jak NBP powinna mieć takie służby PR, które w sposób profesjonalny, w takiej sytuacji potrafią się w sposób właściwy znaleźć – zaznaczył senator PiS.

RadioZET/PAP/JZ