Ołdakowski o Polsce Walczącej na koszulkach: Nie mówimy, kto może nosić ten symbol, ale chcemy, żeby wiedział, co znaczy

Redakcja
16.10.2017 21:57
Ołdakowski o Polsce Walczącej na koszulkach: Nie mówimy, kto może nosić ten symbol, ale chcemy, żeby wiedział, co znaczy

Jan Ołdakowski był gościem Justyny Dżbik i Romana Osicy w "Popołudniu z Radiem ZET".

Prowadzący zapytali Ołdakowskiego, czym jest "efekt Donalda Trumpa". Dyrektor muzeum przypomniał wizytę prezydenta w Polsce, podczas której Trump m.in. mówił o Powstaniu Warszawskim, a także wizytę pary książęcej. To przełożyło się na wzrost gości zagranicznych.

- Prezydent Trump powiedział tyle o Powstaniu Warszawskim, o tej barykadzie, stworzył z niej taką figurę tego, co powinna robić cywilizacja zachodu - wyjaśnił.

Dyrektora zapytano też, czy denerwuje go wykorzystywanie przez pseudokibiców symboli takich jak Polska Walcząca na koszulkach i tatuażach.

- Te rzeczy często denerwują powstańców. My mamy inną strategię, nie mówimy, kto może, kto nie może. Nie zajmujemy się pedagogiką zawstydzania. Chcemy, żeby osoba, która bierze ten symbol, wiedziała, co on znaczy. Jeśli ktoś ma ten symbol na koszulce, albo na naklejce samochodowej i uważa, że ten symbol go definiuje, albo mówi coś o nim, to żeby wiedział, co on znaczy - powiedział Ołdakowski.

Radio ZET/maal