Zamknij

Jan Ołdakowski w Radiu ZET: Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą wyjątkowe

Magdalena Kulej
14.03.2019 10:29
Jan Ołdakowski w Radiu ZET: Tegoroczne obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą wyjątkowe
fot. RadioZET

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego zdradził w Gościu Radia ZET, że przypadające na ten rok obchody 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego będą miały specjalny charakter. „Będą bardziej wyjątkowe” – zapewnia Jan Ołdakowski. „Miasto Stołeczne Warszawa, prezydent Rafał Trzaskowski zdecydował, że wesprze również finansowo przyjazd każdego powstańca spoza Warszawy” – dodaje w rozmowie z Beatą Lubecką.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Powstańcy będą mieli swój transport, będą mieli zapłacone bilety kolejowe. Będą zaopiekowani, każdy z powstańców będzie miał swojego opiekuna – wymienia Jan Ołdakowski.

– Dla nich już największy problem to jest logistyka, przemieszczanie się z miejsca w miejsce – stwierdza w Gościu Radia ZET. 

– No to są starsi ludzie – przyznaje Beata Lubecka.

Zobacz także

– Średnia wieku jest już dużo powyżej dziewięćdziesięciu – odpowiada Ołdakowski. „Oczywiście są ludzie wyjątkowi. Ostatnio w Muzeum Powstania Warszawskiego obchodził swoje urodziny 105-latek, powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej, żołnierz kampanii wrześniowej.  Skoro są bohaterami i wzorcami, odwróciłem trochę i nie pytałem o patriotyzm, i zapytałem, co jest najważniejsze w życiu. Pan [pułkownik Kazimierz] Klimczak odpowiedział mi świetną rzecz, aż mnie zatkało z wrażenia. Powiedział, że najważniejsze, aby pamiętać, że wszyscy żyjemy pod tym samym słońcem, że wszyscy jesteśmy równi. Wszyscy jesteśmy tacy sami. Oni walczyli o to, żeby każdy żył pod tym samym słońcem. Powiedział to prosto, zupełnie przytomnie. Podziwiam, że mając 105 lat, można coś tak zaskakującego powiedzieć” – mówi w Gościu Radia ZET dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Całość na radiozet.pl