Politycy i dziennikarze wspominają Jana Olszewskiego. „Wielki człowiek i prawdziwy patriota”

Redakcja
08.02.2019 10:50
Politycy i dziennikarze wspominają Jana Olszewskiego. „Wielki człowiek i prawdziwy patriota”

Politycy i dziennikarze wspominają Jana Olszewskiego – byłego premiera, obrońcę opozycjonistów w procesach politycznych w okresie PRL, doradcę prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Olszewski zmarł w czwartek wieczorem w Warszawie. Miał 89 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Wielki państwowiec, w najlepszym tego słowa znaczeniu, [...] człowiek służący Polsce do ostatniej chwili. [...] On był do tej służby gotów, nawet wtedy, kiedy tak naprawdę był już osobą fizycznie niesprawną, ale umysłowo zachował pełną sprawność do ostatnich dni swojego życia – wspomniał Jana Olszewskiego prezydent Andrzej Duda w rozmowie z PAP.

Na Twitterze dodał: „Do ostatniego tchnienia służył w Polsce”.

Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie [...]. Cześć jego pamięci” – napisał z kolei premier Mateusz Morawiecki.

Szef Rady Europejskiej i były premier Donald Tusk Jana Olszewskiego nazwał „odważnym obrońcą  w procesach politycznych” i „dobrym człowiekiem”.

Jana Olszewskiego pożegnała też wicepremier Beata Szydło.  „Zawsze po stronie najsłabszych, krzywdzonych, zwykłych ludzi” – napisała była premier.

Marszałkowie Sejmu i Senatu o Olszewskim piszą, że był „prawdziwym patriotą” i „wyjątkowym człowiekiem”.

Byłego premiera wspomnieli też lider partii Teraz! Ryszard Petru, była prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz–Waltz oraz Borys Budka, wiceprzewodniczący PO.

Także przedstawiciele mediów opublikowali na Twitterze wspomnienia Jana Olszewskiego.

Powstaniec, obrońca opozycji w PRL, premier

Jan Olszewski urodził się w 1930 r. w Warszawie. W czasie II wojny światowej był żołnierzem Szarych Szeregów i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. W latach 60. bronił w procesach politycznych m.in.: Jacka Kuronia i Karola Modzelewskiego. W 1980 r. doradzał „Solidarności” i Lechowi Wałęsie, uczestniczył w rozmowach Okrągłego Stołu.

W 1991 roku Wałęsa powołał go na premiera, a 23 grudnia 1991 jego rząd otrzymał wotum zaufania od Sejmu – pierwszego po wojnie wybranego w pełni wolnych wyborach. Gabinet przetrwał nieco ponad pół roku. 5 czerwca 1992 r. Jan Olszewski został pozbawiony urzędu wskutek uchwalenia wotum nieufności.

Były premier przed kilkoma dniami trafił do szpitala.

– Zemdlał w domu, nie ma z nim od tamtej pory żadnego kontaktu. Karetka zabrała go do szpitala – mówiła w rozmowie z „Super Expressem” jego żona.

Jan Olszewski zmarł w czwartek wieczorem. W sierpniu skończyłby 89 lat.

Zobacz także

RadioZET.pl/Twitter/PAP/JŚ