Zamknij

Jan Paweł II za wcześnie został świętym? Mocne słowa polskiego księdza

27.10.2021 14:35

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zalewski uważa, że Jan Paweł II za wcześnie został ogłoszony świętym. - Gdyby proces beatyfikacyjny rozpoczął się dzisiaj, padłoby wiele pytań z przestrzeni publicznej, na które trzeba byłoby odpowiedzieć. A tak pozostają dziś bez odpowiedzi - tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Jan Paweł II Marcial Maciel Degollado
fot. East News

Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski podkreślił w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że Jan Paweł II nie mógł osobiście brać udziału w procesie tuszowania przypadków pedofilii w Kościele, ale wokół jego pontyfikatu nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi.

- Byłoby dobrze dla ochrony imienia Jana Pawła II, aby wyjaśnić te wszystkie wątpliwości, bo nie można ciągle mówić, że to jest atak na Kościół i uderzanie w świętość papieża - przekonuje duchowny.

Isakowicz-Zaleski: Jan Paweł II za wcześnie został świętym

W ocenie Isakowicza-Zalewskiego wiele działań Watykanu ukierunkowanych na rozliczenie skandali obyczajowych było nieskutecznych. - Pojawia się zasadnicze pytanie czy Ojciec Święty wiedział o tym. Moim zdaniem nie mógł nie wiedzieć o wielu sprawach. W jednych sprawach podejmował bardzo zdecydowane działania, a drugie sprawy – niestety – budzą wątpliwości. Trzeba to dokładnie zanalizować - wyjaśnia.

Zdaniem duchownego obraz Jana Pawła II, kreowany przez Kościół i bliskie mu otoczenie, był nieprawdziwy.  - Z tych filmów (red. "Lawendowa Mafia", "Don Stanislao", "Purpurowa sieć") widać, że ten „kremówkowy” obraz Jana Pawła II jest nieprawdziwy. Ojciec Święty był wielką postacią i człowiekiem świętym, co do tego nie mam wątpliwości, ale popełniał błędy i tu jest pytanie, czy rzeczywiście manipulowało nim najbliższe otoczenie, czy też sam odpuszczał sobie te sprawy i nie podejmował działań - przekonuje Isakowicz-Zalewski.

Ksiądz podkreśla, że Jan Paweł II za wcześnie został ogłoszony świętym. - Gdyby proces beatyfikacyjny rozpoczął się dzisiaj, padłoby wiele pytań z przestrzeni publicznej, na które trzeba byłoby odpowiedzieć. A tak pozostają dziś bez odpowiedzi - wyjaśnia.

Jak dodaje ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski wiele pytań dotyczących pontyfikatu Jana Pawła II nadal wzbudza kontrowersje. - Dzisiaj nawet wewnątrz Kościoła pojawiają się pytania, dlaczego się tak działo. Procesy beatyfikacyjne w ogóle nie podjęły trudnych tematów - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

loader

RadioZET.pl/ Rzeczpospolita