Nie żyje Jan Purzycki. Słynny scenarzysta, twórca m.in. "Wielkiego Szu"

20.08.2019 19:17
Nie żyje Jan Purzycki. Słynny scenarzysta, twórca m.in. "Wielkiego Szu"
fot. Wojciech OLSZANKA/East News

Nie żyje scenarzysta Jan Purzycki, autor scenariusza do m.in. "Piłkarskiego pokera" i "Wielkiego Szu". Zmarł w wieku 71 lat - podał we wtorek onet.pl, któremu informację tę potwierdził Janusz Zaorski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jan Purzycki urodził się w Ostródzie w 1948 r. i w tym mieście spędził młodzieńcze lata. W 1982 r. ukończył Wyższe Zawodowe Studia Scenariuszowe w Łódzkiej Szkole Filmowej.

Zobacz także

Autor scenariuszy kultowych dzieł

Jest autorem scenariuszy do filmów, które określa się mianem kultowych. W gatunku sensacji jest to "Wielki Szu" z kreacją Jana Nowickiego (reż. Sylwester Chęciński, 1982), w komedii obyczajowej natomiast "Piłkarski poker" z Januszem Gajosem w roli głównej (reż. Janusz Zaorski, 1989). Według jego scenariusza powstał film "Prymas" o uwięzionym w Stoczku Warmińskim kardynale Stefanie Wyszyńskim, w którego postać wcielił się Andrzej Seweryn (reż. Teresa Kotlarczyk, 2000). Jest też pomysłodawcą i autorem przeszło pół tysiąca odcinków telewizyjnego serialu "Złotopolscy".

Zobacz także

Przez pierwsze półrocze 1992 r. był szefem telewizji, wiceprezesem Radiokomitetu, na którego czele stał Janusz Zaorski. Za rządu Jana Olszewskiego złożył dymisję na znak protestu przeciwko mianowaniu Roberta Terentiewa szefem Telewizyjnej Agencji Informacyjnej. Na dwa tygodnie powrócił na stanowisko wiceprezesa podczas 33 dni premierostwa Waldemara Pawlaka, po czym znowu zrezygnował.

Zobacz także

Od 25 lipca do 8 września 1994 r. był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy d.s. mediów.

 

RadioZET.pl/Twitter/Onet.pl/PAP