Zamknij

Napisali list do papieża w sprawie Nycz Tower. Apelują o interwencję

Redakcja
01.08.2018 14:03

Kandydat na prezydenta stolicy Jan Śpiewak wysłał do papieża Franciszka list w sprawie tzw. Nycz Tower. Warszawska kuria odpowiedziała, że Stolica Apostolska wie o planach inwestycyjnych na gruntach kościelnych w centrum miasta od pięciu lat.

Jan Śpiewak w liście do papieża Franciszka w sprawie Nycz Tower
fot. Piotr Drabik/Flickr/CC BY 2.0, spaceout.pl/CC BY 4.0, Jeon Han/Republic of Korea/Flickr/CC BY-SA 2.0

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W poniedziałek list do papieża ws. planów budowy wieżowców w centrum stolicy na gruncie archidiecezji warszawskiej, przy parafii św. Barbary, skierowali przeciwnicy tzw. Nycz Tower i kandydat na prezydenta miasta Jan Śpiewak. Autorzy listu proszą Franciszka o pomoc w zatrzymaniu tej inwestycji.

„Nasz Kardynał Kazimierz Nycz chce obok kościoła wybudować dwa ogromne, 170-metrowe wieżowce” – napisano w liście do papieża.

Zobacz także

Według autorów listu spowoduje to wyburzenie zabytkowej plebanii, historycznego cmentarza i fragmentu zabytkowej XIX-wiecznej Drogi Krzyżowej, które przetrwały II wojnę światową. Tym samym, zaznaczono, zupełnie zaburzona zostanie architektura i zabytkowy charakter tego historycznego fragmentu Warszawy.

„Drogi Ojcze Święty, ufamy i wierzymy, że zechcesz pochylić się nad naszą prośbą i pomożesz nam zatrzymać tę inwestycję, tak szkodliwą dla nas, mieszkańców tego rejonu Warszawy!” – napisali w apelu.

„Może kardynał Kazimierz Nycz zechciałby jeszcze raz przeanalizować społeczne skutki tej inwestycji oraz wsłuchać się w głos mieszkańców, którzy poniosą największe konsekwencje jego decyzji” – zaznaczyli.

Śpiewak powiedział, że list, który podpisało kilkadziesiąt osób związanych z komitetem „Ratujmy Śródmieście”, trafi w poniedziałek do Nuncjatury Apostolskiej w Warszawie.

Zobacz także

Pod koniec ubiegłego roku radni dzielnicy Śródmieście po burzliwej debacie pozytywnie zaopiniowali projekt planu zagospodarowania Śródmieścia Południowego, dopuszczający budowę wieżowców.

Umożliwia m.in. powstanie z udziałem dewelopera na działce archidiecezji warszawskiej wysokiego na 170 metrów wieżowca Roma Tower, który ma stanąć u zbiegu ulic Nowogrodzkiej i Emilii Plater.

Budynek nazywany jest Nycz Tower od nazwiska metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Pozostałe cztery budynki mogłyby mieć wysokość od 160 do 235 metrów.

Kuria odpiera zarzuty

Zdaniem warszawskiej kurii „temat jest stary”.

Rzecznik archidiecezji ks. Przemysław Śliwiński wskazał, że „Stolica Apostolska wyraziła zgodę na udział Kościoła w tej inwestycji 15 czerwca 2013 roku, czyli już za pontyfikatu papieża Franciszka”.

Prośba w tej sprawie – jak podał – została wystosowana w 2011 roku i „obejmowała szereg dokumentów m.in. pełen opis projektu oraz dokumenty od proboszcza, którego ziemia ma być poddana alienacji, czyli wniesiona w spółkę”.

– Ironiczne mówienie o tym, jakoby to była prywatna inwestycja arcybiskupa warszawskiego, jest niesprawiedliwe i nieprawdziwe. Działania mają na celu znalezienie środków na działanie Kościoła o charakterze charytatywnym i misyjnym oraz inne dobre rzeczy, a nie dla prywatnej korzyści kogokolwiek – powiedział ks. Śliwiński.

Śpiewak, kandydat Porozumienia „Wygra Warszawa” na prezydenta stolicy, był założycielem i przewodniczącym stowarzyszenia „Miasto jest Nasze”, z którego potem wystąpił.

W poniedziałek podczas briefingu na miejscu planowanej inwestycji ocenił, że po uchwaleniu przez radnych Śródmieścia planów zabudowy pozwalających wybudować dwa 170-metrowe wieżowce w sprawie inwestycji „zapadła cisza”. Podał, że sprawa dotycząca uchwały trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zdaniem autorów listu skierowanego do papieża Franciszka w wyniku inwestycji Warszawa straci cenne zabytki, zieloną przestrzeń i pogorszy się standard życia mieszkańców tej części miasta.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD