Zamknij

Jan Szyszko nie żyje. Znamy datę i miejsce pogrzebu b. ministra środowiska

10.10.2019 09:18
Jan Szyszko
fot. PAP

Jan Szyszko zmarł niespodziewanie w środę w wieku 75 lat. Znane są już informacje dotyczące daty oraz miejsca pogrzebu byłego ministra środowiska oraz kandydata PiS w zbliżających się wyborach parlamentarnych. 

Jan Szyszko, trzykrotny minister środowiska, zmarł niespodziewanie w środę w wieku 75 lat (o czym jako pierwszy poinformował na Twitterze prezydent Andrzej Duda). Przyczyną jego śmierci miała być zatorowość płucna. Śmierć polityka była szokiem o tyle, że jeszcze dzień wcześniej występował publicznie – prowadził bowiem debatę klimatyczną na Zamku Książąt Oleśnickich. 

Zobacz także

Jak ustaliła Wirtualna Polska, uroczystości pogrzebowe byłego ministra odbędą się już po niedzielnych wyborach, konkretnie w środę 16 października w Starej Miłosnej. Zainicjowane zostaną mszą święta w tamtejszym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Jan Szyszko  nie żyje. Kim był? 

Jan Szyszko urodził się w 1944 roku w Starej Miłosnej. Z wykształcenia był leśnikiem, ukończył studia w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, gdzie później przez wiele lat wykładał. Był także członkiem Polskiej Akademii Nauk. Dorobił się tytułu profesorskiego.

Zobacz także

Szyszko w latach 80 i 90. był radnym w Starej Miłosnej, późniejszą karierę polityczną związał z prawicą. Trzykrotnie pełnił funkcję ministra środowiska: w latach 1997-99 w rządzie Jerzego Buzka, w latach 2005-07 w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza oraz Jarosława Kaczyńskiego, a także w latach 2015-18 w rządzie Beaty Szydło i częściowo Mateusza Morawieckiego. Od 2005 roku regularnie zasiadał w Sejmie z ramienia PiS. 

Zobacz także

Działalność Jana Szyszki z różnych okresów trwania na tym stanowisku często wzbudzała kontrowersje. Chodzi m.in. o decyzję z 2006 r. o budowie obwodnicy Augustowa przecinającej Dolinę Rozpudy, tzw. lex Szyszko (ustawę zwiększającą uprawienia właścicieli nieruchomości, na których rosną drzewa, do ich wycinania) oraz wprowadzenia masowej wycinki Puszczy Białowieskiej, która to wielokrotnie była oprotestowywana przez ekologów i obrońców środowiska.

RadioZET.pl/wp.pl/PAP/wikipedia.org