Zamknij

Rostowski przed komisją ds.VAT. Wniosek o swobodne wypowiedzi odrzucony

Redakcja
28.01.2019 12:37
Rostowski przed komisją ds.VAT. Wniosek o swobodne wypowiedzi odrzucony
fot. PAP/Leszek Szymański

– Na pewno nie było takich sytuacji, w których szef gabinetu politycznego premiera Sławomir Nowak mógł podejmować decyzje, które wiązały kogokolwiek w Ministerstwie Finansów – powiedział w poniedziałek przed komisją do spraw VAT były szef Ministerstwa Finansów Jacek Rostowski.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przewodniczący komisji do spraw VAT poseł Marcin Horała (PiS) pytał Rostowskiego o zeznania byłej doradczyni społecznej szefa Ministerstwa Finansów Renaty Hayder. Mówiła ona podczas jednego z ostatnich posiedzeń, że Nowak był „kimś w rodzaju moderatora i podsumowywał dyskusje” podczas poświęconych podatkom spotkań w KPRM.

Zobacz także

– Kiedy (Nowak – red.) formułował wniosek co do dyskusji, to pytał wszystkich obecnych, czy ten wniosek jest prawidłowy w ich rozumieniu – zeznała Hayder.

Rostowski został spytany, czy Nowak decydował w trakcie tych spotkań, które konkluzje zyskują akceptację.

Wniosek o swobodne wypowiedzi odrzucony

– Na pewno nie było żadnych takich sytuacji, w których minister Nowak mógł podejmować decyzje, które wiązały kogokolwiek w Ministerstwie Finansów – oświadczył Rostowski.

Zobacz także

Dopytywany, dlaczego Hayder została powołana na funkcję doradcy społecznego „ustnie”, Rostowski odparł, że funkcja ta była „na tyle nieformalna, że nie było takiej potrzeby”.

Według byłego szefa MF system podatkowy przed 2011 r. był „jak najbardziej szczelny”. W jego ocenie świadczył o tym „bardzo duży wzrost dochodów w latach 2009–2011”.

Zobacz także

Wcześniej Rostowski złożył wniosek o umożliwienie mu udzielenia swobodnej wypowiedzi, który został odrzucony przez przewodniczącego Horałę.

– Miał pan prawo na początku przesłuchania i obiecuję, że na koniec przesłuchania udzielę tego prawa, natomiast jest dużo pytań i przeszlibyśmy do ich zadawania – oświadczył przewodniczący komisji.

RadioZET/PAP/JZ