Zamknij

Jan Vincent Rostowski zeznaje przed komisją śledczą ds. VAT

Redakcja
10.12.2018 10:37
 Jan Vincent Rostowski zeznaje przed komisją śledczą ds. VAT
fot. A.Iwanczuk/Reporter

Komisja śledcza ds. VAT w poniedziałek rozpoczęła przesłuchanie Jana Vincenta Rostowskiego, byłego ministra finansów za rządów PO-PSL. Przesłuchanie rozpoczęło się po godz. 10.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jan Vincent Rostowski zeznaje jako świadek w postępowaniu badającym, czy w latach 2007-2010 w instytucjach publicznych nie nastąpiły zaniedbania, które w efekcie doprowadziły do uszczuplenia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Luka z tego tytułu szacowana jest nawet na ok. 260 mld zł.

Rostowski stawił się przed komisją wraz z pełnomocnikiem; na początku posiedzenia skorzystał z możliwości swobodnej wypowiedzi.

Zobacz także

– Jest zupełnie niedopuszczalne twierdzenie, że luka (VAT) w latach 2008-2015 wyniosła 300 mld zł; po drugie, że luka VAT to oszustwa, a szczególnie oszustwa zorganizowane; po trzecie, że luka VAT wzrosła za rządów Platformy Obywatelskiej; po czwarte, że rząd PO kierował lub zezwalał lub w jakikolwiek sposób tolerował oszustwa VAT – oświadczył Rostowski.

Przekonywał, że niedopuszczalne i nieprawdziwe jest twierdzenie, że „sytuacja VAT” poprawiła się po 2015 r. na skutek działań rządu Prawa i Sprawiedliwości.

– Wszystkie te twierdzenia są fałszywe, co mam zamiar wykazać, a natężenie takich wypowiedzi w ostatnich tygodniach ma jedynie cel polityczny, czyli przykrycie afery łapówkarstwa przez przewodniczącego KNF – powiedział Rostowski.

Zobacz także

Jak mówił, luka VAT „oczywiście istnieje wszędzie” i zawsze tam, gdzie wprowadzono podatek VAT. „Luka VAT jest różnicą pomiędzy nieznaną teoretycznie należną kwotą VAT w całej gospodarce a rzeczywistymi dochodami VAT” – stwierdził były minister finansów.

RadioZET.pl/PAP/BM