Zamknij

J. Kaczyński najbardziej niepopieranym politykiem w Polsce

Łukasz Sawala
20.05.2019 07:55
Jarosław Kaczyński
fot. Beata Zawrzei/REPORT/East News

Aż 62,12 proc. Polaków nie popiera Jarosława Kaczyńskiego i jego działań – wynika z sondażu IBSP (Ogólnopolska Grupa Badawcza) dla radiozet.pl i „Newsweek Polska”. Lider PiS jest równocześnie jedynym politykiem, którego znają wszyscy obywatele RP.

Drugim w zestawieniu najbardziej niepopieranych polityków w kraju jest Grzegorz Schetyna, którego poglądów i działań nie akceptuje 57,26 proc. ankietowanych.

Tuż za nim znalazł się premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu nie znajduje uznania w oczach aż 52,89 proc. Polaków.

politycy z najwiekszym brakiem w polsce

Na drugim biegunie mamy Donalda Tuska, któremu ufa najwięcej wyborców – szefa Rady Europejskiej popiera 37,52 proc. ankietowanych. Tusk wyprzedza w tym zestawieniu Andrzeja Dudę, który cieszy się zaufaniem prawie 35 proc. Polaków. Tak wysokie miejsca obu polityków nie oznaczają jednak, że obaj nie mają elektoratu negatywnego. Działań obu liderów poparcia nie aprobuje po ok. 45 proc. badanych osób.

politycy z najwiekszym poparciem w polsce

Badanie zostało zrealizowane w dniach 14-16.05.2019 roku, metodą telefoniczną, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 1008 dorosłych Polaków. 

Więcej szczegółów dotyczących poparcia dla największych partii ze względu na wielkość miejscowości oraz wiek respondentów można znaleźć na portalu stanpolityki.pl – partnera serwisu wyborczego RadioZET.pl.