Zamknij

Ministrowie oddają premie. Posłowie i senatorowie z mniejszą pensją? Mocna konferencja Kaczyńskiego

Redakcja
05.04.2018 14:10
Kaczyński
fot. PAP

Wszyscy ministrowie konstytucyjni, którzy otrzymali premie, przekażą je na cele charytatywne. Oprócz tego do Sejmu trafi projekt obniżający pensje posłów oraz senatorów — oświadczył prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS wystąpił przed dziennikarzami w siedzibie partii na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Wcześniej odbyło się tam zebranie komitetu politycznego Prawa i Sprawiedliwości oraz spotkanie Kaczyńskiego i Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrami w jego gabinecie.

Ministrowie oddają premie

— Ponieważ my wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że idzie się do polityki dla pieniędzy, i nie jest celem polityki bogacenie się polityków, wobec tego podjęliśmy pewne decyzje — oświadczył Kaczyński podczas czwartkowej konferencji prasowej, po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS.

Jak dodał, niektóre z tych decyzji będą „musiały mieć kształt projektów ustaw”. — Ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie swoich nagród — tutaj terminem będzie połowa maja — na cele społeczne do Caritasu — poinformował Kaczyński.

Mniej pieniędzy dla polityków

To nie wszystko. Oprócz premii Kaczyński podniósł jeszcze kwestię zarobków parlamentarzystów. Jego zdaniem, są zbyt wysokie i oznajmił, że w ciągu dwóch miesięcy do laski marszałkowskiej trafi projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich i senatorskich

Ucierpią również samorządowcy: — Chcemy wprowadzenia nowych limitów dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków, starostów i ich zastępców. Zniesione zostaną wszelkie dodatkowe poza pensją świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek skarbu państwa.

Co z ustawą degradacyjną?

Dziennikarz Radia ZET Jacek Czarnecki zadał również dwa pytania o ustawę degradacyjną: czy Andrzej Duda konsultował z kierownictwem macierzystego ugrupowania swoją decyzję o zawetowaniu ustawy i czy PiS będzie się w jakikolwiek sposób angażować w pracę nad nową formą tej zmiany prawa?

Kaczyński jasno odniósł się do tej kwestii: — Prezydent nie uprzedził o wecie do tzw. ustawy degradacyjnej, PiS nie będzie partycypował w pracach nad nowymi rozwiązaniami, uznaliśmy tę sprawę w tym momencie za zamkniętą.

RadioZET.pl/PAP/JC/MP