Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Jarosław Sellin w Radiu ZET: to wielkie nieszczęście polskiego życia publicznego, że dzieją się takie rzeczy

14.01.2019 11:27
xxx wiadomosci

– Coś było nie w porządku. Człowiek z nożem jeszcze przez 40 sekund paradował sobie po estradzie – tak w Radiu ZET wiceminister kultury Jarosław Sellin krytykuje zabezpieczenia na finale WOŚP w Gdańsku, gdzie 27-letni nożownik zaatakował prezydenta Pawła Adamowicza. – Można wyobrazić sobie bardzo tragiczną sytuację, jakby miał ochotę dokonywać kolejnych tego typu aktów – mówi o napastniku gość Beaty Lubeckiej.

Jarosław Sellin w Radiu ZET: to wielkie nieszczęście polskiego życia publicznego, że dzieją się takie rzeczy fot. RadioZET

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jarosław Sellin podkreśla, że ta historia nie jest mu obojętna, bo zna Pawła Adamowicza od ponad 30 lat. – Wysłałem SMS do Pawła Adamowicza. Po 21:30 nie otrzymałem odpowiedzi z oczywistych powodów. Wczoraj razem z żoną się pomodliliśmy – mówi wiceminister kultury. W kontekście ataku dodaje, że „czegoś takiego nikt nie mógł się spodziewać” i zachęca do modlitwy za walczącego o życie prezydenta Gdańska.

O napastniku, który zaatakował Adamowicza, Jarosław Sellin mówi: „To recydywista, kryminalista”. Zastanawia się jednocześnie: „Jeśli był ukarany za brutalne rozboje, dlaczego miał tak niski wyrok?”

Gość Beaty Lubeckiej apeluje jednocześnie, aby nie interpretować sprawy politycznie. – To niewłaściwy moment. Myślę, że motywy działania tego człowieka będą wyjaśniane. Z jednego okrzyku trudno cokolwiek wnioskować – mówi Sellin o okrzyku napastnika, że „siedział niewinnie w więzieniu” a Platforma Obywatelska go „torturowała”. – Nienawiść jest uczuciem, emocją, która niszczy sumienie i przede wszystkim mózg. Nigdy nie kierowałem się nienawistnymi emocjami w życiu publicznym i dedykuję to wszystkim – zachęca wiceminister kultury.

Wiceminister kultury został zapytany, czy pamięta, jak Młodzież Wszechpolska wystawiała akty zgonu prezydentom miast, którzy podpisali deklarację ws. ewentualnego przyjmowania uchodźców. Wśród nich był też Paweł Adamowicz. Ostatecznie śledztwo umorzono. – Ubolewam nad tym. Uważam, że to wielkie nieszczęście polskiego życia publicznego, że dzieją się takie rzeczy. Że takie ekspresje emocji politycznych mają miejsce. Mówi pani o Młodzieży Wszechpolskiej, nie utożsamiam się z tą organizacją – odpowiada Jarosław Sellin.

Jarosław Sellin zapytany, czy powinny paść słowa poseł Krystyny Pawłowicz, która na Twitterze napisała, że Jerzy Owsiak wzbudza wśród ludzi negatywne emocje z powodu „skrajnie kontrowersyjnej postawy szerzenia nienawiści i hejtu”, odpowiada: „Spór między panią poseł a organizatorem WOŚP trwał już od dłuższego czasu. Przybrał nawet formę procesu sądowego, więc niech się toczy. Ja nie będę tego komentował i wchodził w ten spór” – ucina.

Gość Radia ZET mówi też, że nie widział kukiełkowej animacji wyemitowanej w telewizji publicznej. Sugerowała ona, że pieniądze w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy są zbierane w prywatne ręce, a w tle pojawiały się banknoty z gwiazdą Dawida. – Nie widziałem tej animacji, coś o niej słyszałem. Pieniądze są zbierane w celach charytatywnych dla potrzebujących dzieci w szpitalach – odpowiada Sellin.

RadioZET.pl/BM

Oceń