Zamknij

Grotołazi uwięzieni 500 metrów od wejścia. Kolejny etap akcji ratunkowej

19.08.2019 12:46
Grotołazi uwięzieni 500 metrów od wejścia. Kolejny etap akcji ratunkowej
fot. PAP/Grzegorz Momot

W Wielkiej Jaskini Śnieżnej trwa kolejna doba akcji ratunkowej. Nadal nie ma kontaktu z dwójką grotołazów, odciętych 500 metrów od wejścia. Byli oni skromnie wyposażeni. Mieli folię NRC. Przebywają w warunkach hipotermii.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

– Grotołazi poszukiwani w Jaskini Wielkiej Śnieżnej są członkami jednego z wrocławskich klubów speleologicznych. Eksplorowali oni mało znane korytarze jaskini – powiedział naczelnik TOPR Jan Krzysztof.

– Ekipa sześciu osób penetrujących Jaskinię Wielką Śnieżną jest związana z jednym z klubów speleologicznych z Wrocławia. Grotołazi próbowali eksplorować nowe tereny jaskini. Byli bardzo dobrze przygotowani do takiej eksploracji – dodał Krzysztof.

Zobacz także

Mogli niechcący odciąć odpływ wody

Zdaniem ratowników, dwóch uwięzionych grotołazów, idąc przodem, prawdopodobnie podczas swoich działań niechcący odcięli możliwość odpływu gromadzącej się w jaskini wody, która w ciągu pół godziny wypełniła nieckę, odcinając im możliwość wyjścia.

Zobacz także

– W ten rejon jaskini wcześniej dochodzili grotołazi, ale nie wiemy, czy poszukiwani są w kompletnie nowym miejscu, gdzie schronili się przed wodą – dodał naczelnik TOPR.

Zobacz także

Jaskinia Wielka Śnieżna to najdłuższa i najgłębsza jaskinia w Tatrach. Długość jej korytarzy wynosi niemal 24 kilometry, choć nie wszystkie z nich zostały dokładnie zbadane. Jest to jaskinia o skomplikowanych, wąskich korytarzach i przesmykach, która posiada kilka otworów wejściowych.

 

RadioZET.pl/PAP