Zamknij

Niesamowite zjawisko nad Bałtykiem. Trąba wodna zarejestrowana na Półwyspie Helskim

21.08.2021 19:29

Nad Bałtykiem na Półwyspie Helskim w sobotę zarejestrowano trąbę wodną. Niecodzienne zjawisko utworzyło się w okolicach Jastarni.

trąba wodna
fot. Shutterstock.com

Trąba wodna nawiedziła Półwysep Helski w okolicach Jastarni. Można było ją zaobserwować nad Bałtykiem 21 sierpnia przed południem. W sieci zaroiło się od zdjęć, na których uchwycono to oryginalne zjawisko.

Trąba wodna w okolicach Jastarni. Turyści zarejestrowali niezwykłe zjawisko

W sieci pojawiło się wiele zdjęć trąby wodnej, które wzbudziły ciekawość turystów. O niecodziennym spektaklu na niebie poinformował na Facebooku m.in. Grzegorz Zawiślak z zespołu "Łowcy Burz", który zwrócił uwagę, że to kolejna trąba wodna tego lata.

"Tymczasem dziś przed południem na wysokości Jastarni można było zaobserwować kolejną w tegorocznym okresie letnim ładnie wykształconą trąbę wodną" - czytamy.

Trąba wodna jest odmianą trąby powietrznej, która tworzy się nad powierzchnią wody. Zjawisko to jest na ogół krótkotrwałe i może trwać do 5-10 minut, maksymalnie około godziny.

Są to na ogół niegroźne wiry pod względem mechanizmu przypominające słabe tornada. Jak podaje Wikipedia, "wbrew obiegowej opinii lej trąby wodnej nie składa się z wody morskiej, zasysanej w górę, na dużą wysokość, ale jest w rzeczywistości chmurą skondensowanych, mikroskopijnych kropel wody".

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl