Zamknij

Jazda jednośladem po alkoholu? Rzecznik Praw Obywatelskich stanął po stronie rowerzysty

Redakcja
09.02.2018 15:14
Jazda jednośladem po alkoholu? Rzecznik Praw Obywatelskich stanął po stronie rowerzysty
fot. East News

Mimo że jazda rowerem na podwójnym gazie nie jest już traktowana jak przestępstwo, sąd może zakazać prowadzenia pojazdów. Rzecznik Praw Obywatelskich twierdzi jednak, że zakaz nie może dotyczyć pojazdów mechanicznych.

Rzecznik Praw Obywatelskich stanął po stronie mężczyzny przyłapanego na jeździe na rowerze po spożyciu alkoholu. Sąd w Warszawie wymierzył mu 300 zł grzywny, orzekając ponadto półroczny zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów. To zdaniem RPO nie jest zgodne z prawem.

Zakaz prowadzenia pojazdów

Rzecznik skierował do Sądu Najwyższego wniosek o kasację zakazu prowadzenia pojazdów, powołując się na wyrok SN z 6 października 2015 r., gdzie zgodnie z kodeksem wykroczeń, „za jazdę w stanie nietrzeźwości na rowerze sąd morze orzec zakaz korzystania ze środków transportu innych niż mechaniczne. Niezgodne z przepisami jest zaś nałożenie zakazu jazdy pojazdami mechanicznymi”.

Zagłosuj

Jechałeś/-aś kiedyś rowerem po alkoholu?

Liczba głosów:

„Pojazdy inne niż mechaniczne”

Teoretycznie od 2013 r. za jazdę rowerem pod wpływem alkoholu można trzymać od 50 do 5 tys. złotych grzywny, jednak nie jest to przestępstwo. Sąd ma prawo jednak skierować pijanego rowerzystę do aresztu na okres od 5 do 30 dni i fakultatywnie objąć go zakazem prowadzenia „pojazdów inne niż mechaniczne”, a do takich samochody się nie zaliczają.

Zobacz także

RadioZET.pl/autokult.pl/strz

C