Zamknij

Genetycy z Uniwersytetu Śląskiego uzyskali jęczmień odporny na suszę

Redakcja
01.06.2017 12:29
Genetycy z Uniwersytetu Śląskiego uzyskali jęczmień odporny na suszę
fot. pexels.com

Przełomowe dla walki z głodem na świecie może okazać się odkrycie naukowców z Katedry Genetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Udało im się uzyskać jęczmień o dużej tolerancji na suszę.

To, co zrobili genetycy z Katowic, jest ważnym krokiem w świecie nauki. – Udało nam się wyprowadzić mutanta jęczmienia hvcbp20.ab - bo taki ma skrót – który jest tolerancyjny na stres suszy. Potrafił utrzymać 30 proc. więcej wody niż jego forma wyjściowa w warunkach stresu suszy – powiedziała PAP kierująca projektem badawczym SONATA, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, dr Agata Daszkowska-Golec z Katedry Genetyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.

Przełomowe odkrycie

Genetycy z UŚ skupili się nad szlakiem sygnałowym kwasu abscysynowego - to hormon ściśle związany z odpowiedzią na stres suszy. Ziarno jęczmienia, które udało im się uzyskać, daje dużo bardziej wytrzymałe plony niż standardowe ziarna. Może mieć to duży wpływ na uprawę tego zboża w rejonach, gdzie słońce było do tej pory zbyt silne, a opady zbyt rzadkie.

Dalsze badania

Jak podaje PAP, jęczmień jest wśród zbóż ważnym gatunkiem. Zajmuje czwarte miejsce pod względem areału upraw w Polsce i na świecie. Co ważne, z końcem kwietnia tego roku niemal całkowicie zsekwencjonowano jego geny, dodatkowo szeroki wachlarz narzędzi do prowadzenia analiz z zakresu genomiki funkcjonalnej sprawia, że jest postrzegany jako gatunek modelowy dla roślin jednoliściennych. To może mieć przełożenie na zwiększone tempo dalszych odkryć związanych z tym gatunkiem.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/strz