Jeden uczeń pisał w Polsce maturę z języka łemkowskiego

Redakcja
23.05.2018 15:28
matura
fot. Archiwum Radia ZET

Interpretację tekstu łemkowskiego pisarza Nestora Repeli wybrał na egzaminie dojrzałości Daniel Starzyński. To jedyny w Polsce tegoroczny maturzysta, który wybrał pisanie matury w języku łemkowskim. Egzamin odbył się w środę w Legnicy na Dolnym Śląsku.

Daniel Starzyński powiedział PAP, że napisanie egzaminu maturalnego w języku łemkowskim było dla niego bardzo ważne, ponieważ zarówno on jak i cała jego rodzina kultywuje tradycje łemkowskie m.in. jego ojciec Jerzy Starzyński prowadzi zespół pieśni i tańca "Kyczera".

- Nestor Repeła to był ważny twórca dla wszystkich Łemków. Przeżył akcję +Wisła+, wiele robił dla podtrzymania świadomości łemkowskiej. Dlatego wybrałem temat w którym trzeba było zinterpretować fragment jego tekstu - powiedział maturzysta.

Dodał, że w swojej pracy napisał między innymi o świadomości łemkowskiej w dzisiejszym społeczeństwie, o odbiorze tej mniejszości narodowej i o problemach młodzieży łemkowskiej z asymilacją.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- Główną osią interpretacji był cytat z autora +Żyj tak jak ja uczę, a nie tak jak ja żyję+. Jestem zadowolony ze swojej pracy, podobnie jak mój nauczyciel pan Łukasz Woźniak, który uczył mnie języka łemkowskiego od pierwszej klasy szkoły podstawowej - powiedział Starzyński.

W II Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Legnicy (Dolnośląskie) matura z języka łemkowskiego odbywa się już po raz trzeci w historii szkoły.

RadioZET.pl/pap/maal