"Jerzy Dziewulski o polskiej policji" - wyjątkowy wywiad-rzeka

Redakcja
11.04.2017 11:49
Jerzy Dziewulski o polskiej policji książka
fot. mat. autora/okładka

Jerzy Dziewulski opowiada o polskiej policji, współpracy z prostytutkami i negocjacjach z porywaczami.

Po wielu latach jeden z najsłynniejszych gliniarzy w końcu dał się namówić na książkę. "Jerzy Dziewulski o polskiej policji" już jutro pojawi się w księgarniach.

W tej pracy liczy się tylko jedno – sukces, czyli znalezienie sprawcy. Ale jak przekonuje Jerzy Dziewulski – czasami trzeba poruszać się na krawędzi prawa i mieć świadomość, że praca w policji to droga donikąd. Nieocenzurowana opowieść, po której już nigdy tak samo nie spojrzysz na policjanta…

Jak naprawdę wygląda praca w polskiej policji? Spektakularne porwanie samolotu na Tempelhoff. Walka z brutalnymi porywaczami. Pertraktacje z terrorystami. Prostytutki współpracujące z mundurowymi. Ale i rzeczywistość, gdzie absurd goni absurd. A papierkowa robota zdaje się nie mieć końca. Wszystko to znalazło się w książce "Jerzy Dziewulski o polskiej policji".

okladka_DZIEWULSKI_front(1)

Wywiad-rzekę z Jerzym Dziewulskim napisał dziennikarz Radia ZET, producent porannego programu "Dzień Dobry Bardzo" – Krzysztof Pyzia.

Premierowe spotkanie z autorami odbędzie się w najbliższą środę w warszawskim Empiku Junior (informacja o wydarzeniu na Facebooku; Warszawa, ul. Marszałkowska 116/122).

"Dawno temu zdecydowałem, że ta książka nigdy się nie ukaże. Nie będzie opowieści o milicji, policji, o mnie. Zdanie jednak zmieniłem. Efekt? W rękach trzymacie książkę o najbardziej gównianym zawodzie, który można scharakteryzować jako drogę donikąd. Są bowiem w policji trzy grupy gliniarzy: posłuszni, skuteczni i do wyrzucenia. Przetrwać potrafią jedynie posłuszni. […] Dlatego zanim podejmiesz decyzję o tym, czy chcesz zostać policjantem, zapamiętaj:  Twoje życie sprowadzi się do zasady "Nie wierz w nic i wystrzegaj się wszystkiego". Ale czy tak można żyć?" - Jerzy Dziewulski.

Jerzy Dziewulski – były gliniarz, antyterrorysta, poseł na Sejm I, II, III i IV kadencji. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Pracę zaczynał w Milicji Obywatelskiej w wydziale służby wywiadowczej na Żoliborzu. Później był m.in. dowódcą jednostki antyterrorystycznej na lotnisku Okęcie w Warszawie. Szef osobistej ochrony prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, jego osobisty sekretarz oraz doradca do spraw bezpieczeństwa. Szkolony w USA, Izraelu i Francji. Twórca Sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych. Ranny na służbie. Jako jedyny policjant w Polsce został trzykrotnie odznaczony "Medalem Za Ofiarność i Odwagę". Odznaczony również orderem "Krzyż Kawalerski i Oficerski Orderu Odrodzenia Polski".

Krzysztof Pyzia – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor bestsellerowego wywiadu rzeki z Wojciechem Pokorą "Z Pokorą przez życie". Producent porannego programu "Dzień Dobry Bardzo" w Radiu ZET, wieloletni współpracownik tygodnika "Angora". Gościnnie pojawiał się m.in. na łamach "Playboya" i  "Focusa Historia". Autor bloga KtoPyziaNieBladzi.pl. Interesuje się historią i tematyką dot. służb specjalnych i terroryzmu.