Jerzy Kalibabka „Tulipan” nie żyje. Zmarł słynny polski przestępca-uwodziciel

Dominik Gołdyn
14.03.2019 13:44
Jerzy Kalibabka
fot. Wikiepedia.org

Jerzy Kalibabka nie żyje. Polski przestępca-uwodziciel, którego losy stały się motywem serialu „Tulipan”, zmarł w wieku 62 lat. 

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jerzy Kalibabka zmarł 13 marca w Dziwnowie w województwie zachodnio-pomorskim. O jego śmierci poinformował „Super Express”. Przyczyna śmierci polskiego przestępcy-uwodziciela nie jest znana. 

Nie żyje Jerzy Kalibabka. Kim był? 

Jerzy Kalibabka urodził się 29 marca 1956 w Kamieniu Pomorskim. Wychowywał się w nadmorskim Dziwnowie. Jego ojciec był rybakiem i funkcjonariuszem ORMO. Rodzina Kalibabki posiadała niewielką przystań i kuter. Przyszły „Tulipan” od najmłodszych lat pracował na morzu.

W sierpniu 1977 roku opuścił rodzinną miejscowość i udał się do sąsiednich Międzyzdrojów. W Międzyzdrojach i Świnoujściu dopuścił się pierwszych oszustw i kradzieży. Jego celem stały się starsze od niego kobiety i turystki z Niemiec. Następnie trafił do Szczecina, gdzie usiłował zostać sutenerem. 

Od lata 1978 roku (początkowo wraz z pochodzącym z Dziwnowa wspólnikiem) uwodził i okradał kobiety wypoczywające w nadmorskich i górskich kurortach. Pieniądze zdobyte kradzieżami, oszustwami i wyłudzeniami pozwoliły prowadzić mu wystawne życie. Ofiarami jego podbojów były głównie zamożne kobiety pochodzące z dobrych domów. W kradzieżach i wyłudzeniach pomagały mu niekiedy kochanki.

Zobacz także

Jerzy Kalibabka został aresztowany w 1980 roku i osadzony w areszcie w Kamieniu Pomorskim. Wkrótce po aresztowaniu zbiegł funkcjonariuszom po badaniach w miejscowej przychodni. Kontynuował działalność, posługując się przy tym kilkoma fikcyjnymi nazwiskami. Poruszał się pociągami ekspresowymi i taksówkami. Ubierał się w ekskluzywnych sklepach.

Kalibabka ponownie wpadł w ręce policji w kwietniu 1982 roku. Miejscowy funkcjonariusz rozpoznał go jedzącego śniadanie w restauracji w Szczawnicy. Po aresztowaniu Kalibabki sąd w Nowym Sączu postawił mu zarzuty popełnienia 103 przestępstw na terenie całej Polski. Na liście znalazły się głównie kradzieże (biżuterii, sprzętu elektronicznego i kożuchów), ale również oszustwa, wyłudzenia, uwodzenie nieletnich, rozboje, pobicia i gwałty. 

8 marca 1984 roku Jerzy Kalibabka został skazany na karę łączną 15 lat pozbawienia wolności i blisko milion złotych grzywny. W 1986 roku został konsultantem przy produkcji serialu telewizyjnego „Tulipan”. Serial stanowił luźną adaptację przestępczej działalności Kalibabki. Honorarium umożliwiło mu spłatę grzywny.

Określenie „Kalibabka” utożsamiane jest od tamtego okresu z synonimem uwodziciela i w prasie używane przy okazji kolejnych tego typu przestępstw.

RadioZET.pl/Super Express/DG