Zamknij

Jerzy Limon nie żyje. Wybitny teatrolog był zakażony koronawirusem

03.03.2021 12:22
Jerzy Limon nie żyje. Wybitny naukowiec był zakażony koronawirusem
fot. KAROLINA MISZTAL/REPORTER

Zmarł Jerzy Limon, profesor, anglista, tłumacz, twórca i dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego – poinformowała w środę Magdalena Hajdysz, rzecznik prasowy GTS. Przyczyną jego śmierci był koronawirus.

  • Jerzy Limon miał 70 lat. Był wykładowcą, naukowcem, autorem książek i licznych publikacji, a od 2014 roku dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego 
  • We wrześniu 2014 r. w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera

Jerzy Limon zmarł w tę środę. Wybitny teatrolog i założyciel Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego urodził się 24 maja 1950 r. w Malborku. Był absolwentem I Liceum Ogólnokształcącego w Sopocie i uniwersytetu w Poznaniu, gdzie do 1975 r. studiował filologię angielską i historię. Pracował tam w latach 1975–1980 pracował jako wykładowca literatury w Instytucie Filologii Angielskiej.

Jerzy Limon od 1979 był doktorem, od roku 1985 doktorem habilitowanym, a od 1993 profesorem tytularnym. W okresie 1983–1993 pełnił funkcję wicedyrektora Instytutu Anglistyki UG, a od 1993 kierownika Zakładu Historii Literatury i Kultury Angielskiej (obecnie Zakład Literatury Brytyjskiej).

Teatrologa chętnie gościły zagraniczne uniwersytety: wykładał m.in. w Hunter College, University of Delaware, University of Colorado, Shakespeare Institute w Waszyngtonie. Stypendysta m.in. British Council (1984–1985), Folger Shakespeare Library (1987–1988) i Fundacji Alexandra von Humboldta (1991–1992).

Prof. Jerzy Limon nie żyje. Był dyrektorem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego

Limon był też prezesem Fundacji Theatrum Gedanense, stawiającej sobie za cel przywrócenie pamięci o obecności w Gdańsku teatru elżbietańskiego, do końca XVIII wieku. Naukowiec w 2014 roku założył też Gdański Teatr Szekspirowski i do śmierci pełnił rolę jego dyrektora. Limon był członkiem licznych organizacji, w tym m.in.  Polskiej Akademii Umiejętności, Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Międzynarodowego Towarzystwa Szekspirowskiego, ZAiKS-u oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Prof. Limon to także autor licznych publikacji naukowych i powieści, twórca wielu przekładów z języka angielskiego. Za swoje osiągnięcia był wielokrotnie nagradzany: otrzymał m.in. Nagrodę Naukową Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza, Srebrny Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2006), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2011).

We wrześniu 2014 r. w związku z otwarciem Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, królowa brytyjska  Elżbieta II przyznała mu za zasługi dla brytyjsko-polskiej współpracy kulturalnej Honorowy Order Imperium Brytyjskiego w stopniu oficera (wręczony przez ambasadora brytyjskiego 29 stycznia 2015 r. w Gdańsku).

RadioZET.pl/PAP/Twitter

C