Zamknij

Owsiak: czy policjanci w Kostrzynie będą wyposażeni w gaz łzawiący?

Redakcja
27.07.2018 15:51
Jerzy Owsiak pyta policję o zabezpieczenie Pol'and'Rock Festival
fot. Jurek Owsiak/Facebook

Na niecały tydzień przed rozpoczęciem Pol'n'Rock Festival Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, napisał list do komendanta miejskiego policji z Gorzowa Wielkopolskiego. Zapytał, czy funkcjonariusze zabezpieczający imprezę będą wyposażeni w gaz łzawiący. To pokłosie incydentu w okolicy Pałacu Prezydenckiego po proteście w obronie sądownictwa.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

„W związku z Pana opinią o podwyższonym ryzyku dla Pol'and'Rock Festival, który odbędzie się w dniach 2-3-4 sierpnia w Kostrzynie n. Odrą, mam do Pana bardzo ważne pytanie związane z bezpieczeństwem na Festiwalu. Czy funkcjonariusze policji oddziałów prewencyjnych, którzy będą zgromadzeni w Kostrzynie n. Odrą, będą wyposażeni w gaz łzawiący?” – napisał Owsiak w liście.

Zobacz także

Zaapelował również do komendanta, żeby przedstawił organizatorom Festiwalu „informacje dotyczące procedur związanych z użyciem” gazu łzawiącego. „Ma to związek z wydarzeniami jakie miały miejsce wczoraj pod Pałacem Prezydenckim w Warszawie” – zaznaczył Owsiak.

Po zakończeniu demonstracji na Krakowskim Przedmieściu, której uczestnicy krytykowali nowelizację ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze, doszło do przepychanek z policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego. Stołeczna policja podała, że jako pierwsi zrobili to demonstranci, którzy zachowywali się agresywnie wobec policjantów. Zdaniem uczestników protestu i opozycji funkcjonariusze nadużyli swojej władzy.

Zobacz także

„Nasz Festiwal to także ogromne zgromadzenie obywateli z całego kraju oraz przyjaciół tego Festiwalu, którzy przyjeżdżają do nas z całego świata. Ponieważ może nastąpić diametralnie różna ocena tego, co się na Festiwalu dzieje przez Pana i przeze mnie jako organizatora, chcielibyśmy być wcześniej przygotowani na wszelkiego rodzaju sytuacje związane z ewentualną interwencją oddziałów policyjnych na Festiwalu” – dodał Owsiak.

Szef WOŚP dodał również, że „nie otrzymał odpowiedzi na zażalenie dotyczące wydania przez komendanta opinii o podwyższonym ryzyku dla tegorocznej edycji Festiwalu”.

Pol'and'Rock Festival przez lata był znany pod nazwą Woodstock Festival. Podobnie jak w poprzednich latach odbywa się w Kostrzynie nad Odrą. Miejscowa policja uznała wydarzenie, w którym bierze udział nawet kilkaset tysięcy uczestników, za imprezę podwyższonego ryzyka.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD