Jerzy Owsiak ujawnił swoje zarobki

Redakcja
14.06.2017 07:35
Jerzy Owsiak ujawnił swoje zarobki
fot. Piotr Hukało/East News

Jerzy Owsiak na swoim społecznościowym profilu upublicznił wysokość swojej pensji oraz zarobki działaczy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. ''Od kilkunastu dni mówi o tym cała Polska w kontekście wynagrodzeń, które należą się ludziom na wysokich stanowiskach w spółkach państwowych (...). Pomyślałem sobie, że także my, związani z organizacjami pozarządowymi, powinniśmy składać takie raporty, co też chcę uczynić'' - napisał.

''Ja wychodzę z założenia, że wysokość pensji osoby odpowiedzialnej za znaczące państwowe mienie musi zależeć od: odpowiedzialności przede wszystkim, od umiejętności przede wszystkim, od zaangażowania przede wszystkim, oraz od umiejętności zbudowania skutecznego planu działania - także przede wszystkim. Te wynagrodzenia i dla mnie są momentami abstrakcyjne'' - czytamy we wpisie Owsiaka. 

Założyciel fundacji WOŚP podkreślił, że zarobki osób opłacanych z budżetu państwa powinny być transparentne. ''Pełna informacja dotycząca wysokości wynagrodzeń na pewno pozwoli nam je łatwiej zrozumieć, a w konsekwencji świadomie zaakceptować lub dalej mieć wszelakie wątpliwości'' - argumentował.

Owsiak zapewnił, że raporty dotyczące finansów WOŚP oraz własnych zarobków i jego żony będą ''coroczną tradycją''. 

Pensja Lidii Owsiak, żony szefa WOŚP, pracującej jako dyrektor ds. medycznych wynosi 13 743 brutto, czyli netto 8994 zł. Sam Owsiak nie zarabia na działalności Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pensję pobiera w należącej do niego spółce Złoty Melon, gdzie jest prezesem zarządu. Jego wynagrodzenie wynosi 14 146 zł brutto, czyli 9606 zł netto.

''Przy czym ważna uwaga – spółka Złoty Melon nie jest w żaden sposób dotowana przez Fundację. A więc moja pensja nie jest w ogóle kosztem Fundacji, na tę pensję prowadzona przeze mnie spółka musi po prostu zarobić'' - dodał.

Zobacz także

Dodatkowo miesięczne wydatki Fundacji WOŚP to pensje dla zatrudnionych na etacie 35 osób w wysokości 136 450 zł.

RadioZET.pl/DG