Zamknij

Joanna Racewicz pożegnała Jerzego Pilcha. Poruszający wpis

30.05.2020 20:27
Joanna Racewicz
fot. Artur Zawadzki /REPORTER

Nie żyje Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Zmarł w wieku 67 lat. Informację o śmierci pisarza potwierdziło w piątek Muzeum Literatury.

Jerzy Pilch urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim, w rodzinie ewangelickiej. Mieszkał tam do 10 roku życia, potem wraz z rodzicami przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Na początku lat 80. zaczął publikować felietony w "Tygodniku Powszechnym". Ukazywały się one przez niemal dekadę i zyskały mu opinię jednego z najwybitniejszych polskich felietonistów. Pilch traktował "Tygodnik" jako swoją macierzystą redakcję, podziwiał ludzi, z którymi zetknął się w krakowskiej redakcji na Wiślnej.

Jerzy Pilch nie żyje. Joanna Racewicz pożegnała pisarza

W marcu 1999 roku Jerzy Pilch przeniósł się ze swoimi felietonami na łamy "Polityki", w latach 2006-2009 ukazywały się one w "Dzienniku", a później - w "Przekroju".

Zobacz także

Pierwszą książkę Pilcha, "Wyznania twórcy pokątnej literatury erotycznej" (Londyn 1988) uhonorowano nagrodą Fundacji im. Kościelskich. Był kilkakrotnie nominowany do Literackiej Nagrody NIKE. Nagrodę tę przyniosła mu w 2001 r. książka "Pod Mocnym Aniołem". Pilch był też laureatem nagrody Paszport "Polityki" (1998) za powieść "Bezpowrotnie utracona leworęczność".

Zobacz także

Wybitnego pisarza pożegnała m.in. dziennikarka Joanna Racewicz. Kilkanaście lat temu dziennikarka i pisarz byli parą.

Racewicz zamieściła na Instagramie ich wspólne czarno-białe zdjęcie. Zamiast opisu zamieściła imię "Jerzy" oraz czarne serce.

RadioZET.pl/ PAP