Zamknij

Jest petycja o zmianę nazwy województwa śląskiego

Redakcja
18.02.2019 19:25
Jest petycja o zmianę nazwy województwa śląskiego. Województwo śląsko-małopolskie
fot. Daniel Jedzura/Shutterstock (ilustracyjne)

Stowarzyszanie Beskidzki Dom wraz z innymi organizacjami postuluje zmianę nazwy województwa śląskiego. Ich zdaniem region zamieszkiwany przez 4,5 miliona osób powinien nazywać się województwem śląsko-małopolskim.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy województwo śląskie powinno zmienić nazwę?

Liczba głosów:

Jak podał "Dziennik Zachodni", petycja w tej sprawie zostanie złożona w środę w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim oraz Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach.

Za inicjatywą stoi Stowarzyszenie Beskidzki Dom, który w pomyśle zmiany nazwy województwa śląskiego popierają również inne organizacje.

Dlaczego województwo śląskie ma zmienić nazwę?

- Ta akcja nie jest skierowana przeciwko komuś; nie jest wymierzona, żeby odebrać komuś tożsamość, ale ma na celu równouprawnienie i dowartościowanie tych mieszkańców małopolskiej części województwa śląskiego, którzy nie identyfikują się ze Śląskiem - tłumaczył dr Grzegorz Wnętrzak, wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Beskidzki Dom, cytowany przez gazetę.

Zobacz także

Co jest powodem zmiany nazwy województwa? Zdaniem inicjatorów akcji spora część obszaru województwa śląskiego historycznie należy do Małopolski. Wśród nich Ziemia Częstochowska, Żywiecczyzna i Ziemia Zagłębiowska. 

W ocenie dr Wnętrzaka podwójne nazwy podmiotów administracyjnych nie są wyjątkiem w innych europejskich krajach, na przykład Czechach. Razem z petycją w sprawie zmiany nazwy województwa, zostanie złożony wniosek o nową heraldykę regionu.

Kiedy powstało województwo śląskie?

Stowarzyszanie Beskidzki Dom nie ma jeszcze gotowego projektu nowego herbu i flagi regionu. 

Zobacz także

Według cytowanego przez dziennik dr Wnętrzniaka nowy herb mógłby składać się z orła śląskiego i małopolskiego. Inicjatywa ma poparcie m.in. Towarzystwa Miłośników Ziemi Bielsko-Bialskiej, Związku Podhalan Oddział Górali Żywieckich oraz Stowarzyszenia Niezależni.

- Nikomu nic nie chcemy zabrać, a jedynie zadbać o równouprawnienie tych osób mieszkających w regionie, które utożsamiają się z Małopolską - podkreślił dr Wnętrzak, cytowany przez "Dziennik Zachodni".

Województwo śląskie zostało utworzone w 1999 roku podczas ostatniej reformy podziału administracyjnego Polski.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Zachodni/PTD