Zamknij

Koniec kilkumiesięcznej walki! Jest porozumienie rezydentów i ministra zdrowia

Redakcja
08.02.2018 12:27
Lekarze
fot. PAP

Udało nam się wypracować kompromis — ogłosił minister zdrowia Łukasz Szumowski po rozmowach z przedstawicielami środowiska lekarzy-rezydentów. Oznacza to koniec trwającego od kilku miesięcy sporu.

Szumowski wraz z przedstawicielami Porozumienia Rezydentów OZZL wystąpił na konferencji prasowej. Zaprezentowano tam najważniejsze postulaty, które — jak zaznaczają obie strony — trzeba zrealizować.

— Udało się wypracować kompromis. Ochrona zdrowia jest priorytetem tego rządu — powiedział Szumowski. — Ten kompromis jest trudny, ale niezwykle potrzebny — dodał Jakub Kosikowski z OZZL.

Najważniejsze założenia

Oto co konkretnie zakłada podpisane przez obydwie strony porozumienie:

— coroczny wzrost nakładów na ochronę zdrowia i 6 proc PKB do 2024 r.,

— wzrost wynagrodzenia dla lekarzy specjalistów pracujących w jednym szpitalu,

— wynagrodzenia rezydentów wzrosną w zamian za zobowiązanie do pracy w Polsce przez 2 lata po zakończeniu specjalizacji.

Inaczej niż jego poprzednik

Dlaczego z nowym ministrem zdrowia udało dogadać? Rezydenci mówią, że Łukasz Szumowski jest człowiekiem otwartym i konkretnym. Na dobrą atmosferę rozmów wpłynęło również to, że młodzi medycy nie byli mamieni mglistymi obietnicami, jak to miało miejsce w przypadku poprzedniego ministra. Pomiędzy ministrem Radziwiłłem a rezydentami nie było wcześniej zaufania, teraz to się zmieniło.

Zobacz także

Szpitale mają teraz problemy z osadzaniem dyżurów na oddziałach. Klauzule o zgodzie na pracę ponad 48 godzin na tydzień mogło wypowiedzieć nawet pięć tysięcy lekarzy.

Czego dotyczy sprawa?

Przypomnijmy: młodzi lekarze protestują od 2 października. Domagają się m.in. zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia do 6,8 proc. PKB w 2021 r. oraz wzrostu wynagrodzeń.

Zobacz także

Początkowo rezydenci prowadzili protest głodowy, z czasem zdecydowali o zmianie formy: zaczęli wypowiadać klauzulę opt-out — umowę, na mocy której lekarze zgadzają się na wydłużenie czasu pracy powyżej 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska.

RadioZET.pl/tvn24/PAP/LK/MP