Zamknij

Jest porozumienie ws. KPO. "KE zgodziła się na pewien kompromis"

26.05.2022 12:33

Porozumienie w sprawie Krajowego Planu Odbudowy zostało zawarte - powiedział w czwartek rzecznik PiS Radosław Fogiel. Dodał, że Komisja Europejska zgodziła się na kompromis polegający na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym.

Mateusz Morawiecki i Ursula von der Leyen
fot. THIERRY MONASSE/REPORTER

Zakończyły się negocjacje ws. KPO - potwierdził rzecznik Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel. W rozmowie w Radiu Wrocław był pytany o przyszłotygodniową wizytę w Polsce szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i o to, czy jej przyjazd oznacza, że zawarto porozumienie dotyczące wypłacenia Polsce miliardów euro z Krajowego Planu Odbudowy. Mateusz Morawiecki mówił w środę, że "jest duża szansa, że Krajowy Plan zostanie zatwierdzony w ciągu kilku dni".

Jest porozumienie ws. KPO. "Negocjacje zostały zakończone"

- Porozumienie zawarto. Zostały zakończone negocjacje. Komisja Europejska zgodziła się na pewien kompromis polegający również na tym, że Polska zreformuje wymiar sprawiedliwości w jego zakresie dyscyplinarnym, a Komisja Europejska postara się nie ingerować tam, gdzie jej kompetencje nie sięgają i nie powinny sięgać - powiedział Fogiel.

Ocenił, że z drugiej strony trzeba cały czas pamiętać, że póki dokumenty nie są podpisane, póki pieniądze nie są uruchomione, to należy kierować się zasadą ograniczonego zaufania. - Gdyby pan zapytał w zeszłym roku, mniej więcej o tej porze, kilka tygodni później: "Polska złożyła projekt KPO do Brukseli, czy to oznacza, że środki będą uruchomione?". - No powinny być uruchomione, a jesteśmy tu i teraz, bo te środki były wstrzymywane - powiedział rzecznik.

Fogiel był pytany, czy jest jakaś data wypłat w ramach KPO. - Zapowiedział rzecznik rządu, że w momencie, kiedy KPO zostanie zatwierdzony, liczymy, że to stanie się dość szybko, to wtedy prawdopodobnie jeszcze w lipcu złożymy wniosek o wypłaty. No i teraz liczymy, że tym razem będzie procedowany szybko, ale ponownie, będziemy się cieszyć, jak przelew znajdzie się na koncie - powiedział Fogiel.

RadioZET.pl/PAP-Roman Skiba