Zamknij

Zmiana przepisów ws. escape roomów. Jest projekt MSWiA

Redakcja
09.01.2019 20:00
Zmiana przepisów ws. escape roomów. Jest projekt MSWiA
fot. R.KOLESNIK/Polska Press/East News

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ma już gotowy projekt zmian w przepisach dotyczących escape roomów. W środę propozycję skierowało do konsultacji. Nowelizacja ma wzmocnić ochronę przeciwpożarową budynków, w których prowadzi się działalność gospodarczą o charakterze rozrywkowym, m.in. takich jak escape roomy.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przygotowany przez MSWiA projekt zmian to reakcja na tragiczny w skutkach pożar escape roomu w Koszalinie. W pożarze zginęło pięć 15-latek, które świętowały urodziny jednej z nich. Ciężko poparzony został też pracownik lokalu.

Zobacz także

Jak czytamy w projekcie rozporządzenia:

„Właściciel, zarządca, użytkownik lub inny faktycznie władający obiektem budowlanym [...], w którym prowadzona jest działalność o charakterze rozrywkowym, polegająca na organizowaniu gier lub zabaw, w trakcie których ich uczestnicy uwalniają się z zamkniętej przestrzeni lub w inny sposób ograniczona jest możliwość przemieszczania się tych uczestników, wskutek czego ograniczona jest możliwość ich ewakuacji, powinien przed rozpoczęciem takiej działalności oraz co najmniej raz na dwa lata przeprowadzać praktyczne sprawdzenie organizacji ewakuacji ludzi w miejsce bezpieczne, na zewnątrz obiektu budowlanego lub do sąsiedniej strefy pożarowej, a także sprawdzenie spełnienia wymagań ochrony przeciwpożarowej”.

Zobacz także

Jak dodano w uzasadnieniu, przeprowadzone po tragedii w Koszalinie kontrole wykazały, że w ponad 87% skontrolowanych lokali wykryto nieprawidłowości, a w 13% – uchybienia, które stanowiły podstawę wydania decyzji o zakazie eksploatacji.

Tragiczny pożar escape roomu

Pożar w escape roomie w Koszalinie wybuchł w miniony piątek. Na miejscu straż pożarna znalazła ciała pięciu nastolatek. Jak wynika z najnowszych ustaleń prokuratury, elementem rozwiązania zagadki było odnalezienie klamki do drzwi od strony wewnętrznej.

– Okna zabite były od strony wewnętrznej regipsem, tak aby było pomieszczenie ciemne – przekazał dziennikarzom Ryszard Gąsiorowski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koszalinie. Dodał, że w oknach była też zamontowana krata. 

W poniedziałek prokuratorom udało się przesłuchać poparzonego pracownika escape roomu. 25-latek miał próbować pomóc dziewczynkom. Ogień odciął mu jednak drogę do pomieszczenia, w którym zamknięte były 15-latki.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/JŚ