Zamknij

Jest porozumienie ws. funduszu kompensacyjnego i bezpłatnych testów na COVID-19

PAP
26.11.2021 17:11
Jest porozumienie ws. funduszu kompensacyjnego i bezpłatnych testów na COVID-19
fot. PAP/Piotr Nowak

Jest porozumienie ws. funduszu kompensacyjnego po szczepieniach na koronawirusa oraz bezpłatnych testów na COVID-19. O wynikach negocjacji z posłami poinformował w piątek po południu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. 

Waldemar Kraska poinformował, że projekt ustawy o funduszu kompensacyjnym zostanie w poniedziałek skierowany do Sejmu. - Była zgoda wszystkich abyśmy wprowadzili ustawę o funduszu kompensacyjnym i ta ustawa zostanie w poniedziałek skierowana do Sejmu. Ustawa, która będzie ustawą tylko i wyłącznie o tym funduszu. Nie będą w tej ustawie zamieszczone inne dodatkowe rzeczy, taki był wymóg stron parlamentarnych - tłumaczył wiceminister zdrowia po negocjacjach z posłami.

Kolejnym punktem porozumienia jest zgoda ws. rozporządzenia o dobrowolnych, bezpłatnych testach na obecność koronawirusa dla pracowników m.in. służby zdrowia, oświaty, administracji i komunikacji. -  To będzie w formie rozporządzenia, że każdy taki pracownik na swoją prośbę bezpłatnie będzie mógł wykonać taki test. Ta osoba nie będzie w tym czasie włączona na kwarantanne. To była pełna zgodność w tym temacie - wyjaśniał Kraska.

Spotkanie wiceministra zdrowia z posłami. Trzy decyzje

Wiceminister zdrowia poinformował także o trzeciej decyzji. - Dla pracowników niemedycznych, którzy pracują w oddziałach covidowych, tak jak było w poprzedniej fali będzie przyznany dodatek do pracy. Prawdopodobnie będzie to dodatek jednorazowy. Są to panie salowe, administracja, sekretarki - poinformował. Posłowie nie byli zgodni co do sprawdzania certyfikatów covidowych w miejscach publicznych. - Partie miały różne poglądy. Był pomysł z Koalicji Polskiej, aby zapłacić za zaszczepienie, ale nie było tu jednomyślności. (...) Wspólny sygnał był taki, że wszyscy powinniśmy przestrzegać i egzekwować obostrzenia, które są obecnie - dodał Kraska.

- Zgadzamy się w kwestii testowania pracowników służby zdrowia i oświaty, dodatków covidowych, funduszu kompensacyjnego; nie ma natomiast żadnego projektu, który byłby przedmiotem prac - powiedziała po piątkowym spotkaniu na temat walki z pandemią Covid-19 posłanka KO Katarzyna Lubnauer.

Z kolei Tomasz Latos z klubu PiS oceniał: - Dyskusja na spotkaniu wiceszefa MZ Waldemara Kraski z przedstawicielami klubów i kół parlamentarnych na temat walki z pandemią Covid-19 była bardzo interesująca, nikt nie kwestionował potrzeby powołania funduszu kompensacyjnego.

RadioZET.pl/PAP

C