Jest wyrok w sprawie Nergala. Sąd uniewinnił muzyka

Redakcja
16.04.2018 10:34
Jest wyrok w sprawie Nergala. Sąd uniewinnił muzyka
fot. East News

Sąd Okręgowy uniewinnił w poniedziałek lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. Nergal, oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. „Rzeczpospolita Niewierna”.

Wyrok nie jest prawomocny.

Zobacz także

Prokurator żądał dla muzyka kary 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 3 lata oraz 10 tys. zł grzywny, a obrońca oskarżonego wnioskował o jego uniewinnienie.

Trasę zespołu Behemoth pt. „Rzeczpospolita Niewierna”, która odbywała się między 30 września a 10 października 2016 r., promowała — m.in. na plakatach i w internecie — grafika przedstawiająca wizerunek białego orła bez korony, zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis „Rzeczpospolita Niewierna”.

Zobacz także

W toku śledztwa prokuratorzy uzyskali opinie biegłych z zakresu heraldyki oraz historii i ikonografii, z których wynika, że w grafice celowo zniekształcono wzór godła RP celem nadania mu treści ideowo całkowicie różnej od historyczno-państwowej i wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie.

RadioZET.pl/PAP/KM