"To bardzo ciężki cios". Kaczyński skomentował śmierć Szczypińskiej

Redakcja
08.12.2018 14:34
Jolana Szczypińska nie żyje. Jej śmierć skomentował prezes PiS Jarosław Kaczyński
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Przyjmuję tę wiadomość jako ciężkie uderzenie, jako bardzo ciężki cios - tak prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński skomentował śmierć posłanki Jolanty Szczypińskiej. Jego wieloletnia przyjaciółka zmarła w sobotę w wieku 61 lat.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

Jolanta Szczypińska, posłanka PiS, zmarła w sobotę o godz. 11.00. Miała 61 lat.

Kaczyński wspominał Szczypińską na antenie TVP Info. - Była taką piękną postacią naszego ruchu - powiedział.

- Była działaczką "Solidarności", działaczką podziemia, prześladowaną, bitą. Później, w III RP, też nie odzyskała pracy. Znajdowała się w bardzo trudnej sytuacji, mimo wszystko angażowała się, była szefem organizacji słupskiej, wtedy jeszcze województwa słupskiego, Porozumienia Centrum i to w tych ciężkich czasach dla partii. Później zaangażowała się w działalność Prawa i Sprawiedliwości, została posłem - zaznaczył.

Zobacz także

- Od 2000 roku bardzo, bardzo ciężko chorowała. I mimo tej choroby, mimo cierpień, działała z całą energią i zachowywała taką radość życia, mimo wszystko, mimo, że przecież wiedziała, że jest chora i była wyjątkowo dobra. Potrafiła sama cierpiąc - i to bardzo cierpiąc - pomagać innym cierpiącym. Była solidarna wobec ludzi, których spotykała krzywda. Ona sama była osobą, którą w życiu spotkało bardzo wiele krzywd - podkreślił prezes PiS.

- Jej śmierć jest przedwczesna i mogę powiedzieć tylko jedno, że to jest dla nas bardzo, bardzo smutna wiadomość. To jest dla nas coś, czego musieliśmy się spodziewać. To przyjmujemy jako ciężki cios, dla nas partii, ja też osobiście przyjmuje jako bardzo, bardzo ciężkie uderzenie, jako bardzo, bardzo ciężki cios - mówił Kaczyński.

Zobacz także

Kim była Jolanta Szczypińska?

Urodziła się 24 czerwca 1957 roku w Słupsku. W 1979 roku skończyła Policealne Studium Medyczne na kierunku pielęgniarstwo, z zawodu była dyplomowaną pielęgniarką.

W latach 80. zakładała Solidarność w służbie zdrowia w Słupsku. Działała w podziemiu. Od początku lat 90. należała do Porozumienia Centrum. W PiS była wiceprzewodniczącą klubu parlamentarnego i prezesem Zarządu Okręgowego PiS w Słupsku.

Była posłanką na Sejm RP ze Słupska w IV, V, VI, VII i w obecnej kadencji. Była członkiem komisji zdrowia, a w ostatniej kadencji pracowała też w komisji łączności z Polakami za granicą oraz komisji regulaminowej, spraw poselskich i immunitetowych.

Była w delegacjach Sejmu i Senatu do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO, do Zgromadzenia Parlamentarnego Sejmu i Senatu RP i Sejmu Republiki Litewskiej. Pracowała też w czterech zespołach parlamentarnych – jako wiceprzewodnicząca w polsko-chorwackim i polsko-palestyńskim i jako członek w polsko-ukraińskim i w polsko-tajwańskim.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD