Zamknij

Zbiórki publiczne po staremu. Owsiak: Ogromny triumf, sukces obywatelski

Redakcja
17.03.2018 15:48
Jurek Owsiak
fot. Piotr Hukało/East News

Organizacje pozarządowe górą! Zbiórki publiczne będą organizowane po staremu. MSWiA wycofało się ze zmian przepisów w tej sprawie. Jurek Owsiak za pomocą mediów społecznościowych podziękował "przedstawicielom administracji rządowej i politykom". - Ogromny triumf, sukces obywatelski - powiedział szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w rozmowie z Radiem ZET. 

Rozlicz PIT i pomóż dzieciom z Fundacji Radia ZET. Ściągnij darmowy program

Nowela ustawy o zbiórkach publicznych, dawała ministrowi spraw wewnętrznych i administracji możliwość zablokowania zbiórki, jeżeli jej cel będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego lub będzie naruszał ważny interes publiczny. Projekt dotyczący zbiórek wzbudził zaniepokojenie organizacji społecznych. Ponad 30 z nich wystosowało list do szefa MSWiA, w którym apelowano o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie.

- Będziemy zbierali podpisy aby Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji nie próbowało wprowadzić nowej ustawy jest to ustawa źle przygotowana niepotrzebna, powiem krótko, to jest skok na kasę - mówił na początku marca Owsiak.

Zobacz także

Otwarty sprzeciw organizacji pozarządowych przyniósł efekt. W piątek MSWiA poinformowało o zaprzestaniu prac nad nowelizacją tychże przepisów. "MSWiA od początku było otwarte na szeroką debatę społeczną w tej sprawie i zapowiadało analizę wszystkich uwag zgłoszonych do projektu. Po analizie uwag, które właśnie w toku konsultacji przekazano do resortu, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych" - głosi komunikat wydziału prasowego resortu.

Jurek Owsiak: Zwyciężyli obywatele i zdrowy rozsądek!

Radości z decyzji MSWiA nie krył w internetowym wpisie Jurek Owsiak. "Aż trudno uwierzyć! Zwyciężyli obywatele i zdrowy rozsądek!" – napisał na Facebooku. 

"Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało właśnie, że wycofuje się z prac nad zmianą ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Pomysły, krytykowane jednym głosem przez całe środowisko organizacji pozarządowych, Rzecznika Praw Obywatelskich, wielu ekspertów, ale również przez Wiceprezesa Rady Ministrów i Przewodniczącego Komitetu do spraw Pożytku Publicznego – pozostaną tylko pomysłami. Finał WOŚP nadal będzie się odbywał na takich samych, rozsądnych i uczciwych zasadach" – wyjaśnił szef WOŚP.

Zobacz także

"Dziękujemy za wszystkie niesamowite wpisy, posty, komentarze, w których murem staliście za nami i dawaliście moc do walki. Pokazaliście prawdziwą siłę społeczeństwa obywatelskiego! Jesteście wielcy! Jest ulga, jest duma, jest radość" - dodał Owsiak.

RadioZET.pl/Facebook/PAP/kb,DG