Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

Juszczenko do Polaków: naprawdę uważacie, że Ukraińcy nigdy nie padali waszymi ofiarami?

19.11.2018 16:54
xxx wiadomosci

- Czy naprawdę uważacie, że Ukraińcy nigdy nie padali waszymi ofiarami? Że na swoim historycznym koncie nie mamy podobnych doświadczeń? (...) My, Ukraińcy, staramy się wyłożyć całą prawdę na stół porozumienia. Dlaczego Polacy nie mogą zrobić tego samego? – pyta w rozmowie z tygodnikiem „Wprost” były prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko.

Juszczenko do Polaków: naprawdę uważacie, że Ukraińcy nigdy nie padali waszymi ofiarami? fot. P.Swiderski/EastNews

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W rozmowie z tygodnikiem „Wprost”, były ukraiński prezydent Wiktor Juszczenko wspomina polsko-ukraińską współpracę z czasów pomarańczowej rewolucji, na której zresztą stał czele. - Po pomarańczowej rewolucji w rozmowach z europejskimi przywódcami podawałem przykład polsko-ukraińskiego pojednania jako wzorcowy. Powstało autentyczne porozumienie między naszymi narodami, które dziś przeżywa regres – przyznaje.

- O historii trzeba pamiętać, ale ważne, by wzajemnych relacji nie budować na zaszłościach - mówi były prezydent Ukrainy. - Każdemu polecam film "Ogniem i mieczem" w reżyserii Jerzego Hoffmana. Najpierw Ukraińcy mordują Polaków, później Polacy Ukraińców, a na koniec oba nasze kraje popadają w ruinę - dodaje.

Zdaniem Juszczenki, Polacy nie dostrzegają dziś, że w przeszłości także dopuszczali się zbrodni przeciwko narodowi ukraińskiemu. - Czy naprawdę uważacie, że Ukraińcy nigdy nie padali waszymi ofiarami? Że na swoim historycznym koncie nie mamy podobnych doświadczeń? (...) My, Ukraińcy, staramy się wyłożyć całą prawdę na stół porozumienia. Dlaczego Polacy nie mogą zrobić tego samego? – pyta Wiktor Juszczenko.

- Akt historycznego pojednania pomiędzy Polakami i Ukraińcami już się dokonał, zresztą przy ogromnym wkładzie waszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W imię czego politycy w Warszawie wracają dziś do wątków historycznych? - pyta polityk.

„Bandera? Bohater walk o niepodległość Ukrainy”

Juszczenko odniósł się ponadto do postaci Stepana Bandery, ukraińskiego bohatera niepodległościowego, odpowiedzialnego m.in. za zbrodnie na Wołyniu. - Kto jest bohaterem Polski? Odpowiedź będzie prosta: osoby, które walczyły o niepodległość państwa polskiego! (...) Polacy proszę Was, żebyście to zrozumieli: my naprawdę nie czcimy Bandery jako kogoś, kto walczył przeciwko wam! Patrzymy na niego jako na bohatera walk o niepodległość Ukrainy – podkreślił.

Ukraiński polityk wskazał także na Rosję jako na największe zagrożenie dla bezpieczeństwa w regionie. - Na wschodzie Europy mamy sześć konfliktów zbrojnych (...). Wszędzie agresorem jest Rosja (...). Mówię więc do Europejczyków, nie tylko do Polaków, ale też Hiszpanów czy Portugalczyków: nie pytajcie, komu bije dzwon. Bo on bije wszystkim, całej Europie – ostrzega.

RadioZET.pl/Wprost/BM

Oceń