Zamknij

Zamieszanie z kartami do głosowania. „To złamanie prawa”

Redakcja
13.08.2018 15:45
Zamieszanie z kartami do głosowania. „To złamanie prawa”
fot. Wojciech Stróżyk/EastNews

Marszałkowie kilku województw wysłali listy do Marszałka Sejmu w sprawie zamieszania z kartami wyborczymi – dowiedziało się Radio ZET. Krajowe Biuro Wyborcze przyznało im dotacje na ich wydrukowanie przed wyborami samorządowymi. Tymczasem – zdaniem samorządowców – kompetencję do druku kart odebrała im znowelizowana w styczniu tego roku ordynacja.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zdaniem autorów listów, wśród których jest m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wydrukowanie kart przez samorząd byłoby złamaniem prawa.

Zobacz także

– Najpierw odebrano nam te kompetencje, a teraz delegatura Krajowego Biura Wyborczego przekazuje nam informacje o przekazaniu dotacji na wydrukowanie i dostarczenie kart do głosowania. W związku z tym nie możemy się na to zgodzić – mówi Agnieszka Zabłocka z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Nowa ordynacja odebrała samorządom uprawnienie do powołania urzędnika wyborczego odpowiedzialnego między innymi za wydruk kart. Miało to zapobiec rzekomym nadużyciom. Samorządy zwróciły się do Państwowej Komisji Wyborczej o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

RadioZet.pl/mb/bm