Zamknij

PKW zmniejsza liczbę urzędników wyborczych. Były takie gminy, gdzie nie zgłosił się żaden kandydat

Redakcja
01.05.2018 10:03

PKW o połowę zmniejszyła liczbę urzędników wyborczych - wynika z odpowiedzi Krajowego Biura Wyborczego na pytania Radia ZET. We wtorek minął termin zgłaszania kandydatur na stanowisko urzędnika wyborczego.

PKW

Pierwotnie takich urzędników miało być 5,5 tysiąca, mieli w zamyśle stanowić Korpus Urzędników Wyborczych, który przygotuje wybory samorządowe. Teraz ma ich być 2595. Dlaczego ostatecznie jest ich mniej?

PKW twierdzi, że nie było konieczności powołania większej liczby urzędników w poszczególnych gminach ze względu na charakter i zakres zadań nałożonych przez ustawodawcę - tak wynika z "suchego" komunikatu.

Zobacz także

Faktem jest jednak, że na 5,5 tysiąca miejsc zgłosiło się 3588 osób. Były też gminy, gdzie nie zgłosił się nikt. Problemem było m.in. to, że urzędnik musi pracować poza swoją gminą, co przy organizacji wyborów oznaczałoby w praktyce opuszczenie miejsca pracy na kilka miesięcy.

Krajowe Biuro Wyborcze zaznacza, że liczba urzędników wyborczych może zostać zwiększona przez Szefa Krajowego Biura Wyborczego w uzasadnionych przypadkach.

RadioZET.pl/LK/MP