Zamknij

KE pozywa Polskę za Puszczę Białowieską. Wycinka trafia do Trybunału

Redakcja
13.07.2017 12:47
Piuszcza Białowieska
fot. Marcin Jurkiewicz/ East News

KE kieruje przeciwko Polsce sprawę do Trybunału ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej.

Komisja Europejska złożyła wniosek, by Trybunał Sprawiedliwości UE zajął się sprawą wycinek w Puszczy Białowieskiej. W związku z tą sprawą do Trybunału skierowano sprawę przeciw Polsce.

W Puszczy Białowieskiej od blisko trzech tygodni protestują aktywiści z Greenpeace i Fundacji Dzika Polska, organizowane są blokady ciężkiego sprzętu do wycinki drzew w różnych częściach puszczy.

Zobacz także

Minister powiedział, że Polska jest krajem unikatowym pod względem zasobów środowiskowych, pod względem bioróżnorodności, czyli pełnego składu gatunkowego dziko występujących roślin, zwierząt i grzybów. Według Szyszki Polska jest świadectwem, że gospodarzymy tymi zasobami przyrodniczymi zgodnie z koncepcją zrównoważonego rozwoju albo inaczej z koncepcją "czyńcie sobie ziemię poddaną".

Jeszcze w kwietniu Bruksela apelowała do Warszawy o przestrzegania unijnych przepisów z dyrektywy ptasiej i siedliskowej. Obie dyrektywy są podstawą europejskiej sieci ochrony przyrody Natura 2000.

"Ponieważ wyrąb w puszczy jest już obecnie prowadzony i obejmuje usuwanie stuletnich i starszych drzew oraz działania w siedliskach, które powinny być ściśle chronione zgodnie z planem zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000, Komisja przekazuje obecnie ostateczne ostrzeżenie" - czytamy w kwietniowym komunikacie KE.

Jeśli Trybunał Sprawiedliwości uzna, że to KE miała rację w tym sporze, na Polskę mogą zostać nałożone dotkliwe kary finansowe.

RadioZET.pl/maal, KM