Zamknij

Komisja Europejska: dajemy Polsce miesiąc. Potem artykuł 7?

Redakcja
26.07.2017 12:54
Komisja Europejska: dajemy Polsce miesiąc. Potem artykuł 7?
fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Komisja Europejska po raz kolejny wyraża zaniepokojenie zmianami w polskim sądownictwie. W środę Franz Timmermans spotkał się z dziennikarzami. 

To już trzecia rekomendacja, w której Komisja Europejska wyraża swoje zaniepokojenie w związku z zagrożeniem dla rządów prawa w Polsce.

Komisja jest gotowa uruchomić artykuł 7 jeśli dojdzie do zwolnienia sędziów Sądu Najwyższego, zapowiada też uruchomienie procedury naruszenia prawa, kiedy ustawa o sądach powszechnych wejdzie w życie. KE daje polskiemu rządowi miesiąc na "wyjaśnienie i rozwiązanie problemów".

Wiceszef KE podkreślił, że Bruksela zachęcała do wstrzymania prac nad ustawami w polskim parlamencie. - Nie do końca to się udało, ale zauważamy, że prezydent zawetował dwie ustawy - powiedział.

Timmermans ostro zaznaczył, że sędziowie nie mogą działać na telefon ministra czy innego polityka. 

Wszystkich najbardziej interesowało, czy KE uruchomi wobec polski procedurę zapisaną w art. 7. Timmermans pozostawił spraw otwartą.

- Zależy, co Polska zrobi w międzyczasie. Art. 7 może być uruchomiony nawet przed upływem miesiąca, jeśli sytuacja do tego dojrzeje - mówił polityk. 

Czy jest jeszcze sens protestować? Skomentuj sprawę na Mam Zdanie!

Jeden z unijnych urzędników w nieoficjalnej rozmowie z Polskim Radiem powiedział, że wobec dwóch zawetowanych ustaw Komisja ma zastrzeżenia i obawia się, że w "jakiejś formie" powrócą.

RadioZET.pl/KM