Wątpliwości KE wobec przekopu Mierzei Wiślanej? Ministerstwo: urzędnicy nie kwestionują projektu [WIDEO]

Redakcja
20.02.2019 12:55
Wątpliwości KE wobec przekopu Mierzei Wiślanej? Ministerstwo: urzędnicy nie kwestionują projektu [WIDEO]
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East news

– Potwierdzam, wczoraj dostaliśmy drogą mailową pismo z Komisji Europejskiej z prośbą o pilne spotkanie w sprawie przekopu. Jesteśmy otwarci, czekamy na wyznaczenie przez KE terminu – powiedział w środę Radiu ZET Michał Kania, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

W środę Polskę obiegła informacja, że Komisja Europejska pilnie wnioskuje o spotkanie z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Komunikat taki podało RFM FM. Według tych informacji KE wysłała list do przedstawicieli polskich władz – dokładniej, do Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Jak podało radio, w liście zaznaczono, że sprawa ma charakter priorytetowy i dotyczy prac związanych z budową żeglarskiego szlaku komunikacyjnego, w tym m.in. wycinki drzew. Informowano, że władze unijne w Brukseli mają wiele wątpliwości wobec tego przedsięwzięcia i argumentów zaprezentowanych w tej sprawie przez stronę polską (wyjaśnienia dot. Przekopu Mierzei Wiślanej z 14 stycznia – red.).

Szef resortu, Marek Gróbarczyk, zapowiedział wówczas odpowiedź na list Komisji. Dodał również, że nie jest on adresatem listu i pismo nie zostało wystosowane przez unijnego komisarza ds. ochrony środowiska i gospodarki morskiej.

PAP: Polska prosiła o to spotkanie

Jakiś czas później Polska Agencja Prasowa podała, że o spotkanie w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej wnioskowała Polska.

– Ma to być spotkanie techniczne – miało poinformować agencję źródło unijne. Z kolei Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przekazało, że unijni urzędnicy nie kwestionują samego projektu budowy kanału.

Zobacz także

Według resortu Komisja Europejska poprosiła o spotkanie na szczeblu eksperckim i technicznym, by omówić kwestię raportu oddziaływania na środowisko kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ostatnim czasie trwała wymiana pism między Polską a Komisją Europejską w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej. Źródło unijne powiedziało PAP, że spotkanie ma się odbyć z inicjatywy polskiej.

– Polska prosiła o to spotkanie – powiedziało źródło.

„Jesteśmy otwarci, czekamy na wyznaczenie przez KE terminu”

Kwestia ta została ostatecznie sprostowana jednak przez ministerstwo. W rozmowie z Radiem ZET dyrektor biura prasowego resortu Michał Kania potwierdził otrzymanie od KE „drogą mailową pisma z prośbą o pilne spotkanie w sprawie przekopu”.

– Jesteśmy otwarci, czekamy na wyznaczenie przez KE terminu – podkreślił.

Zobacz także

Jak dodał w rozmowie z PAP, Komisja Europejska poprosiła o spotkanie na szczeblu eksperckim i technicznym, by omówić kwestię raportu oddziaływania na środowisko kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną.

Przypomniał, że w drugiej połowie grudnia do MGMiŻŚ trafiło pismo z Komisji Europejskiej, w którym zwrócono się m.in. o podanie argumentów z decyzji środowiskowej. KE powołała się na zobowiązania rządu PO-PSL z 2013 i 2015 r., który zawnioskował do KE o opinię dot. inwestycji. Warto dodać, że ówczesny rząd nie miał obowiązku tego zrobić – wskazał. 

„Komisja utrzymuje regularne kontakty z polskimi władzami”

Z kolei rzecznik Komisji Europejskiej Enrico Brivio przekazał, że 20 grudnia służby Komisji wysłały do władz polskich pismo dotyczące budowy kanału żeglugowego od Zatoki Gdańskiej do portu w Elblągu przez Mierzeję Wiślaną i Zalew Wiślany.

– Aby zapewnić zgodność z prawodawstwem UE w zakresie ochrony przyrody, służby Komisji w tym piśmie poprosiły o wyjaśnienia i o wstrzymanie prac do czasu, aż zostaną rozwiązane obawy dotyczące właściwej oceny oddziaływania na środowisko – stwierdził.

Zobacz także

Jak dodał, od tego czasu odbywa się regularna wymiana korespondencji z polskimi władzami, „które przesłały KE obszerną dokumentację dotyczącą projektu, który obecnie analizujemy w świetle obowiązujących przepisów UE w zakresie ochrony środowiska”.

Na pytanie, czy Komisja wysłała we wtorek list z prośbą o pilne spotkanie w sprawie Mierzei Wiślanej, Brivio odpowiedział, że „Komisja utrzymuje regularne kontakty z polskimi władzami i planowane jest spotkanie techniczne w celu rozwiązania kwestii technicznych związanych z projektem”.

Przekop Mierzei Wiślanej

Na zasadzie współpracy z KE ministerstwo 14 stycznia odpisało Komisji Europejskiej. W odpowiedzi MGMiŻŚ przygotowało wnioski naukowe pochodzące m.in. z raportu środowiskowego oraz argumenty natury geopolitycznej. Komisja od tamtego czasu nie miała żadnych uwag co do przesłanych dokumentów.

Pod koniec grudnia został ogłoszony przetarg na budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Otwarcie ofert początkowo miało nastąpić 7 marca, jednak ze względu na liczbę zapytań termin został przesunięty do 15 kwietnia.

Koniec wycinki Mierzei Wiślanej - widać już oba brzegi

Po decyzji wojewody pomorskiego 15 lutego o zezwoleniu na realizację inwestycji na Mierzei Wiślanej rozpoczęła się wycinka lasu. Jak wskazuje inwestor, to prace przygotowawcze przed rozpoczęciem budowy kanału.

RadioZET/PAP/JZ