Zamknij

News Radia ZET: KE wstrzyma przekop Mierzei Wiślanej

Redakcja
10.01.2019 14:21
News Radia ZET: KE wstrzyma przekop Mierzei Wiślanej
fot. Stanislaw Bielski/REPORTER/East News

Komisja Europejska może wstrzymać przekop Mierzei Wiślanej – dowiedziało się w czwartek Radio ZET. KE chce zbadać decyzję środowiskową zezwalającą na przekopanie tej części Zatoki Gdańskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak potwierdził w rozmowie z Radiem ZET Michał Kania z Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, w piśmie wydanym przez KE mowa jest o „wstrzymaniu robót budowlanych do czasu wyjaśnienia wszystkich wątpliwości”.

Co to oznacza dla rządowej inwestycji? Wszystko tak naprawdę zależy od tego, ile potrwa wyjaśnianie wątpliwości.

Komisarze chcą dokładnie przeanalizować decyzję o przekopie

Zobowiązanie do wstrzymania prac nie ma w tej chwili żadnych skutków prawnych, ponieważ zwycięzca przetargu na wykonanie tego zlecenia zostanie ogłoszony dopiero w marcu bieżącego roku. Na obszarze Mierzei Wiślanej prowadzone są obecnie prace przygotowawcze.

Zobacz także

Urzędnicy unijni chcą gruntownie przeanalizować wydane przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Olsztynie pozwolenie i zapoznać się z argumentami przemawiającymi za przekopem.

Zobacz także

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej zobowiązało się do przesłania do Brukseli wszelkich dokumentów związanych z wydaną decyzją i dotyczących kolejnych etapów przekopu. Jednym z nich, w zasadzie pierwszym, jest budowa sztucznej wyspy mającej służyć między innymi jako port. Obiekt ma być widoczny z kosmosu.

Zobacz także

Resort musi przekazać dokumenty do 15 stycznia. Według informacji pozyskanych przez Radio ZET ministerstwo jest przekonane, że wątpliwości Komisji Europejskiej zostaną rozwiane.

RadioZET/Maciej Bąk/JZ