Zamknij

Arcybiskup Gądecki o zmarłym abpie Paetzie: Przepraszam za zgorszenie

Bartłomiej Chudy
30.11.2019 18:49
Stanisław Gądecki
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER

Czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone – napisał arcybiskup Stanisław Gądecki, odnosząc się do sprawy zmarłego niedawno abpa Juliusza Paetza. List z odniesieniem do duchownego oskarżonego o molestowanie kleryków zostanie wygłoszony 1 grudnia w kościołach archidiecezji poznańskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski poświęcił w liście fragment w sprawie zmarłego biskupa Paetza. Hierarcha zmarł w niesławie, oskarżany o molestowanie kleryków przed wieloma laty. Kościół do dziś nie rozliczył się z win duchownego.

Zobacz także

Do kontrowersyjnego biskupa nawiązał w liście abp Gądecki. Jego treść zostanie wygłoszona jutro, w pierwszą niedzielę tegorocznego adwentu w parafiach diecezji wielkopolskiej.

Stanisław Gądecki przypomniał, że zmarły 15 listopada abp Paetz nie zdążył wyrazić publicznie skruchy.

Wyniki dochodzenia przeprowadzonego przez Stolicę Apostolską w tej materii nie zostały podane do publicznej wiadomości, zaś ksiądz arcybiskup był przekonany o swojej niewinności i nie wyraził publicznie skruchy, choć złożył rezygnację z urzędu

list metropolity poznańskiego

Abp Gądecki zaznaczył, że wyrok w tej sprawie winna wydać Stolica Apostolska. Publicznie przeprosił jednak za postawę Paetza.

Zobacz także

W tej sytuacji – jako biskup archidiecezji poznańskiej – pragnę zwrócić uwagę na to, iż – zgodnie z Vos estis lux mundi, art. 7 – właściwą instancją do przeprowadzenia procesu i wydawania wyroków w odniesieniu do biskupów nie są inni biskupi, lecz Stolica Apostolska. Mimo to czuję się w obowiązku powiedzieć: przepraszam. Przepraszam za zgorszenie, jakie miało miejsce w archidiecezji. Z głębi serca przepraszam osoby, które czują się skrzywdzone

abp Stanisław Gądecki

 RadioZET.pl/Episkopat.pl