Oceń
Kilkuset zwolenników KOD demonstrowało w stolicy sprzeciwiając się planom przyłączenia do Warszawy ponad 30 ościennych gmin. Uczestnicy podkreślali, że rozpoczyna się nowa Bitwa Warszawska i apelowali do udziału w referendum 26 marca br.
Przewodniczący KOD Mateusz Kijowski poinformował, że w demonstracji biorą udział nie tylko przedstawiciele mazowieckiego KOD, ale również aktywiści z innych części Polski, m.in. z Łodzi, czy Szczecina. Podkreślił, że zaproponowana przez PiS ustawa ws. zmian w ustroju Warszawy i zmiany jej granic jest niezgoda z prawem. Pytał się też manifestantów czy chcą, by "Sasin przejął Warszawę i gminy wokół Warszawy".
- Zebrali się tutaj z całej Polski ci, którym zależy na demokracji, bo samorządy są ostatnią ostoją demokracji. Tylko samorządy nam zostały, gdzie to my - obywatele, sprawujemy władzę - mówił lider KOD Mateusz Kijowski.
Z kolei poseł PO i były prezydent Warszawy Marcin Święcicki przekonywał manifestujących, że budowana przez 26 lat demokratyczna, zdecentralizowana i samorządowa Polska jest przez ostanie 1,5 roku niszczona przez partię rządzącą. - Ta demolka, ta niepowetowana rządza władzy doszła też do samorządów - zaznaczył.
Jego zdaniem zaproponowany przez PiS projekt ustawy to fortel, by przejąć władzę w stolicy. - Nie dopuśćmy do tego, żeby po zamachu i rozwałce sądownictwa, szkolnictwa, służb cywilnych, zamachów na rozmaite instytucje kultury, żeby również dotknęła nasz skarb, naszą samorządność - mówił Święcicki.
Demonstranci przemaszerowali spod warszawskiego ratusza pod Pałac Prezydencki. W manifestacji oprócz przedstawicieli i sympatyków KOD, polityków PO brali też udział posłowie Nowoczesnej, m.in. Paweł Rabiej, radna Paulina Piechna-Więckiewicz, czy były prezydent Warszawy Paweł Piskorski. Podczas wiecu zbierane były m.in. podpisy pod projektem referendum ws. reformy szkolnictwa zaproponowanej przez rząd.
Zgodnie ze złożonym w Sejmie przez PiS projektem ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, stolica miałby się stać metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Projekt spotkał się z krytyką samorządowców i opozycji.
RadioZET.pl/PAP/DG
Oceń artykuł
