Zamknij

KRS zostanie usunięta z europejskiej organizacji? Jest wniosek

Redakcja
17.08.2018 11:08
KRS może zostać usunięta z Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa
fot. STANISLAW KOWALCZUK/East News

Zarząd Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa (ENCJ) chce wykluczyć z organizacji polską Krajową Radę Sądownictwa. Zdaniem organizacji KRS nie spełnia już wymogu niezależności. Ostateczna decyzja zapadnie 17 września.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Zagłosuj

Czy popierasz zmiany w Sądzie Najwyższym autorstwa PiS?

Liczba głosów:

„Rada zaproponowała członkom ENCJ zawieszenie członkostwa KRS w związku z tym, że nie spełnia ona wymogów ENCJ dotyczących niezależności od władzy wykonawczej i ustawodawczej” – czytamy w stanowisku opublikowanym na stronie internetowej ENCJ.

O tę kwestię pytany był w piątek w Polskim Radiu 24 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

Zobacz także

– Odczytuję to jako kolejny element nacisku na Polskę, wojny psychologicznej, która jest z Polską prowadzona w nadziei, że polskie władze „pękną”, że uznają, że trzeba się wycofać z tych reform, które przeprowadzamy właśnie w imię załagodzenia tych różnych sporów, które są generowane – mówił Sasin.

Wiceszef KRS sędzia Wiesław Johann podkreślił, że mamy do czynienia z „przedziwnym” zachowaniem Europejskiej Sieci Rad Sądownictwa, ponieważ – jak mówił – „bez przeprowadzenia jakiegokolwiek postępowania, jakiegokolwiek wyjaśnienia, żądania wyjaśnienia ze strony polskiej podejmuje się decyzje o charakterze najbardziej drastycznym, jaki można było sobie wyobrazić”.

W jego ocenie cała ta sytuacja jest „totalnie niezrozumiała”. – Myślę, że jest to jakiś precedens w historii stosunków międzynarodowych, że organizacja międzynarodowa w ten sposób traktuje jednego ze swoich członków – zaznaczył.

Spór z Brukselą

W deklaracji z Lizbony z 1 czerwca br. ENCJ oświadczyła, że „z rosnącym zaniepokojeniem śledzi reformę KRS”. Instytucja podkreśliła, że warunkiem członkostwa w ENCJ jest niezależność organizacji krajowej od władzy wykonawczej i ustawodawczej; organizacja członkowska musi też gwarantować wsparcie dla niezależności sądownictwa.

Zobacz także

Zaznaczała także, że obecność przedstawicieli polskiej KRS podczas zgromadzenia nie oznacza, że status KRS w stowarzyszeniu zostanie utrzymany.

Stanowisko ENCJ pojawia się dwa dni po tym, gdy Komisja Europejska zrobiła we wtorek kolejny krok w procedurze o naruszenie prawa UE wobec Polski w związku z ustawą o Sądzie Najwyższym. KE pozostaje na stanowisku, że ustawa jest niezgodna z prawem UE, bo narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów.

Procedurę o naruszenie unijnego prawa Komisja uruchomiła 2 lipca. Dała wtedy Polsce miesiąc na odpowiedź. W odpowiedzi przesłanej 2 sierpnia polskie władze odrzuciły zarzuty KE i wniosły o umorzenie postępowania.

Komisja przypomniała we wtorek, że nowa polska ustawa o SN przewiduje obniżenie wieku emerytalnego sędziów Sądu Najwyższego z 70 do 65 lat. Oznacza to – jak wskazała – że 27 spośród 72 czynnych obecnie sędziów Sądu Najwyższego może zostać zmuszonych do przejścia w stan spoczynku.

Dotyczy to również osoby sprawującej urząd pierwszego prezesa Sądu Najwyższego, powołanej zgodnie z konstytucją RP na sześcioletnią kadencję. W tym wypadku – jak informuje Komisja – jej kadencja zostałaby przedwcześnie zakończona.

W odpowiedzi do Komisji z 2 sierpnia polski rząd wskazywał, że nie ma podstaw, by uznać, że kwestionowana przez KE nowelizacja ustawy o SN naruszyła zasadę nieusuwalności sędziów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD