Zamknij

Krajowa Rada Sądownictwa nie przychyli się do Sądu Najwyższego

Redakcja
06.08.2018 19:29
KRS nie zamierza przyjąć decyzji Sądu Najwyższego
fot. Andrzej Hulimka/REPORTER/East News

Krajowa Rada Sądownictwa oświadczyła, że nie jest adresatem "zawieszenia stosowania" przepisów ustawy o Sądzi Najwyższym. Co więcej, KRS nie zamierza wstrzymać postępowania przeciwko trzem sędziom SN, którym negatywnie zaopiniowano wnioski o dalsze orzekanie po 65. roku życia.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Biuro KRS podkreśliło też, że trwająca procedura wyboru sędziów Sądu Najwyższego nie dotyczy obsady stanowisk sędziowskich, zwolnionych w wyniku zastosowania przepisów, których stosowanie zawiesił w czwartek Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy w czwartek postanowił zwrócić się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma pytaniami prejudycjalnymi dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek.

Zobacz także

Sąd Najwyższy postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.

"Rada nie prowadzi obecnie żadnego postępowania na podstawie tych przepisów, a trwająca procedura wyboru sędziów Sądu Najwyższego nie dotyczy obsady stanowisk sędziowskich, zwolnionych w wyniku zastosowania ww. przepisów" - zaznaczono w komunikacie KRS.

Do postanowienia Sądu Najwyższego odniósł się wcześniej wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha. Według niego, postanowienie SN o zawieszeniu trzech artykułów ustawy o SN zostało wydane bez podstawy prawnej i "nie odpowiada polskiemu prawu".

W ocenie Muchy, postanowienie SN jest "działaniem podejmowanym w celu obejścia prawa, ale bez podania i wskazania podstawy prawnej, która w polskim systemie prawnym nie występuje".

Zobacz także

Sprawa trzech sędziów SN

Zgodnie z ustawą o Sądzie Najwyższym, z dniem 4 lipca w stan spoczynku przeszli sędziowie Sądu Najwyższego, którzy ukończyli 65. rok życia. Mogą oni jednak dalej pełnić funkcję, jeśli złożyli stosowne oświadczenie i przedstawili odpowiednie zaświadczenia lekarskie, a prezydent RP wyrazi zgodę na dalsze orzekanie. Prezydent, przed wyrażeniem zgody na dalsze zajmowanie stanowiska, zasięga opinii KRS.

Spośród przesłanych wniosków KRS negatywnie zaopiniowała te od m.in. Józefa Iwulskiego, Marii Szulc i Anny Owczarek. Ta trójka sędziów odwołała się od decyzji Rady.

Jeszcze w lipcu rzecznik KRS Maciej Mitera przekazał, że przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Leszek Mazur poinformował Radę, iż nie nada biegu i nie prześle do SN odwołań trojga sędziów.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/PTD