Łamanie konstytucji i manipulacja. KRS o dymisjach w Sądzie Okręgowym i kampanii billboardowej

15.09.2017 12:20

To jawne łamanie Konstytucji i zagrożenie dla niezawisłości sędziowskiej - tak odwołanie przez ministra sprawiedliwości trzech wiceprezes Sądu Okręgowego w Warszawie ocenia Krajowa Rada Sądownictwa. Rada przesłuchała odwołane sędzie, zbadała ich dotychczasowy przebieg pracy i nie ma żadnych wątpliwości, że odwołane zostały niezgodnie z konstytucją.

KRS fot. PAP

Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej rzecznik Krajowej Rady Sądownictwa Waldemar Żurek oraz jego zastępca Sławomir Pałka wyrazili opinię reprezentowanego przez siebie organu wobec dwóch gorących w ostatnich dniach tematów - dymisji w stołecznym Sądzie Okręgowym oraz kontrowersyjnej kampanii billboardowej.

Ziobro naraża się KE

W pierwszej z wymienionych spraw rada formalnie niewiele może zrobić - co najwyżej przedstawić swoje publicznie stanowisko i przekazać je za granicę.

Żurek przypomniał bowiem, że Zbigniew Ziobro, odwołując sędzie, naraża się Komisji Europejskiej, która wciąż w ramach procedury ochrony praworządności interesuje się przepisami umożliwiającymi Prokuratorowi Generalnemu takie działania.

Rada jest przekonana, że w tym przypadku doszło do skandalu i mijania się z prawdą. Ministerstwo Sprawiedliwości podało, że odwołanie trzech sędzi nastąpiło po wniosku nowej prezes. Ona sama - także podczas przesłuchania przez Radę - temu zaprzeczyła.

KRS przeciw manipulacji

Krajowa Rada Sądownictwa oficjalnie zaprotestowała także przeciwko kampanii Polskiej Fundacji Narodowej. Jej zdaniem, dyskredytuje ona sędziów i nie powinna być finansowana ze środków publicznych.

- Zestawienie nieprawdziwych lub tendencyjnie przedstawionych informacji nie służy budowaniu autorytetu państwa i wizerunku Polski - powiedział Żurek.

KRS chce, by debata o reformie sądów nie opierała się na zmanipulowanym czy wprost kłamliwym przekazie.

RadioZET.pl/JoK/ID/MP

Oceń